Yunanistan, geri ittiği göçmenlere şiddet uyguladı

Paraları ve kıyafetleri alınan göçmenler, dövülerek geri itildi. Göçmenler, Yunan unsurlarının tutumunu anlatırken, “Hayvanmışız gibi muamele ettiler. Türkiye’de çok iyi karşılandık” dedi.

Yunan güvenlik güçleri, şiddet uyguladıkları düzensiz göçmenleri ölüme terk etmeyi sürdürüyor.

Yunanistan tarafından geri itilen Fas uyruklu göçmenler, Meriç Nehri kıyısında Türk askerlerince kurtarılırken, yaşadıklarını anlattı.

Türk hudut birlikleri kurtardı

Avrupa’ya gitme umuduyla Meriç Nehri’nden Yunanistan’a geçen düzensiz göçmenler, Yunan güvenlik güçlerince yakalanıyor.

Buradan yasa dışı yollarla Türkiye’ye gönderilen Fas uyruklu 3 düzensiz göçmen, Türk hudut birliklerince kurtarıldı.

Yunanistan’dan göçmenlere sert müdahale

Yunan güvenlik güçlerince kıyafet ve paraları alınan, darbedilen düzensiz göçmenler Edirne’de sağlık kontrolünden geçirildi, tedavileri yapıldı.

Edirne Göç İdaresi Müdürlüğü’nde kalan göçmenler, yaşadıklarını anlattı.

“Bizi dövdüler, telefonlarımızı paramızı aldılar, işkence ettiler”

26 yaşındaki Omar Halimi, Yunan güvenlik güçleri tarafından darbedildiklerini söyledi.

Daha iyi şartlarda yaşamak için Avrupa’ya gitmek istediklerini belirten Halimi, “İnsan gibi muamele etmediler bize. Bizi dövdüler, telefonlarımızı paramızı aldılar, işkence ettiler. Bunları neden yaptıklarını bilmiyorum. Hedefimiz Avrupa’ya gitmekti. Yunanistan’ı sadece güzergah olarak kullanacaktık.” dedi.

“Biz onlara hiçbir şey yapmadık”

Halimi, Yunan polisinin kendisine tahta sopalarla vurduğunu dile getirdi.

Yunan polisine hiçbir şey yapmadıklarını ifade eden Halimi, “Bize kötü davrandılar, dövdüler. Neden yaptıkları hakkında bir fikrimiz yok. Biz onlara hiçbir şey yapmadık. Oradan bizi Türkiye’ye geri gönderdiler. Türkiye’de bizi insan gibi karşıladılar. Hastaneye götürdüler, tedavi ettirdiler kıyafetlerimizi verdiler.” diye konuştu.

“Türkiye’de çok iyi karşılandık”

Mehdi Abboubi de Yunanistan’dan Türkiye’ye geri itildikten sonra Türkiye tarafında çok iyi karşılandıklarını belirterek, “Bizi hastaneye götürdüler, tedavi ettirdiler. Yemek kıyafet ihtiyaçlarımızı giderdiler. Allah onlardan razı olsun.” dedi.

“Sanki hayvanmışız gibi muamele ettiler”

AA’nın haberine göre, Abedelkarim Roumane de Yunan polislerinin kendilerini yere yatırarak sert şekilde dövdüğünü, sol ayağını kaldırmakta güçlük çektiğini belirtti.

Yunan güvenlik güçlerinin kendilerine kötü muamele ettiğini söyleyen Roumane, “Sanki hayvanmışız gibi muamele ettiler bize. Bizi Türkiye tarafına nehir üzerinden geri ittiler. Hastaneye götürüldük, röntgen çektirdiler, tedavimiz yapıldı. Türk askerlerine, polislere çok teşekkür ediyoruz. Bize çok iyi davrandılar.” ifadelerini kullandı.

ensonhaber

Read Previous

TRT destekli “A Ballad” Bosna Hersek’in Oscar adayı

Read Next

Yılın ikinci çeyreğinde gişelerden 12 milyon euro toplandı