Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, resmi bir ziyaret için Kosova’ya geldi. Dendias, Meclis Başkanı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan ile Priştine’de bir araya geldi.


Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, resmi bir ziyaret için geldiği Kosova’da, Dışişleri Bakanı Mezliza Haradinaj Stublla tarafından karşılandı. Dendias, havalimanında yaptığı kısa açıklamada, Yunanistan’ın Kosova’yı tanıyacağına yönelik güçlü mesajlar verdi.

Dendias, “Yunanistan’ın Kosova’nın bağımsızlığını tanıyıp tanımayacağı bir umut meselesi değil, iki ülke arasındaki ilişkileri kurma meselesidir” dedi. Dışişleri Bakanı Mezliza Haradinaj Stublla ise, “Yunanistan, Kosova’yı tanımayan beş AB üyesi ülkelerden biri olmasına rağmen, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik yapıcı bir tutum sergilemiştir. Yunanistan, Kosova’ya vize muafiyeti ile Avrupa entegrasyon sürecinde önemli bir destek sunmuştur. Dendias ile, Kosova ve Yunanistan arasındaki ikili işbirliğinin derinleştirilmesi konusunu detaylı şekilde görüşeceğiz” ifadelerine yer verdi.


Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, mevkidaşı Haradinaj-Stublla ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Meclis Başkanı Vjosa Osmani tarafından da kabul edildi.

Dendias daha sonra, Başbakan Avdullah Hoti ile biraraya geldi. Dendias ve Hoti arasında gerçekleşen görüşmede, ülkedeki siyasi gelişmeler, ekonomi alanında ikili işbirliğinin güçlendirilmesi ile Kosova-Sırbistan diyalog süreci ele alındı. Başbakan Hoti, Kosova’nın AB ve NATO üyeliği sürecinde önemli rol oynayacağını belirtirken, Yunan diplomat, Kosova’nın Avrupa-Entegrasyon sürecinin desteklenmeye devam edeceğini belirtti.

Hoti ve Dendias, başta enerji alanı olmak üzere ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda fikir birliğine vardılar.

Kaynak: Kosovaport.com

Önceki Haber

Bulgaristan’da pozitif PCR testleri yüzde 10’un altında

Sonraki Haber

Üsküp’te “Türkçe Öğretiminde Dört Temel Dil Becerisi ve Dil Bilgisi” semineri düzenlendi