Arnavutluk’u ziyaret eden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, 2.Dünya Savaşı’nda Yunanistan’ın Çamerya Bölgesinde soykırıma uğrayan ve sürülen Müslüman Arnavutlar tarafından protesto edildi.

Dendias, başkent Tiran’da Başbakan Edi Rama, Cumhurbaşkanı İlir Meta ve Avrupa ve Dışişleri Bakan Vekili Gent Cakaj ile görüştü.

Bu arada, Adalet, Entegrasyon ve Birlik Partisi (PDİU) ile Çameria Derneği tarafından Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı önünde Yunan Bakanın ziyareti protesto edildi.

Protestocular, Dendias’ın ziyaretinin, Arnavutluk’u ilgilendiren hiçbir konu hakkında olmadığını, sadece Yunan gündemini ilerletmeyi amaçladığını savundu.

Ataları soykırıma uğrayam Çameryalı Arnavutlar Yunanistan’dan özür bekliyor

Bugün yaklaşık 280 bin Çameryalı olduğunu, sayının daha da çıkabileceğini düşündüklerini belirten Çameria Derneği yetkilileri, “Çameryalı Arnavutların vatanlarına dönmek, mülkiyet, atalarının mezarlarını yapmak ve bu bölgeye yeniden yerleşme haklarının tanınmasını ve soykırımdan dolayı özür dilenmesini istediklerini” vurguluyor.

Çamerya bölgesinde neler yaşandı?

Çamerya bölgesi, Arnavutluk’un güneyinden başlar ve antik çağdan beri Arnavutların yaşadığı Güney Epir’i yani şu anda Yunanistan toprakları içinde kalan Yanya’dan Preveze’ye kadar olan bölgeyi kapsar. Bu bölgede yaşayan Arnavutlar, 1913 yılına kadar Osmanlı vatandaşıydı.

Çamerya bölgesi, Balkan Savaşı sonunda 1913’te yapılan Londra Büyükelçiler Konferansı’nda etnik ve azınlık bir bölge olarak Yunanistan’a teslim edildi. 1910 yılında yapılan nüfus sayımında bölgede 83 bin Arnavut yaşıyordu.

Çamerya Arnavutlarına İkinci Dünya Savaşı sırasında, Yunan General Napoleon Zervas’ın kuvvetleri tarafından katliam gerçekleştirildi. Haziran 1944’ten 1945 Mart’ına kadar süren etnik temizlik harekatı sırasında 2 bin 900 erkek, 214 kadın ve 96 çocuk öldürüldü, 745 kadına tecavüz edildi, 68 köy ve 5 bin 800 ev yakıldı. Yunan generalin başlattığı etnik temizlik nedeniyle 35 bin civarında Arnavut Çamerya bölgesinden Arnavutluk’a kaçmak zorunda kaldı. 

Milletgazetesi.gr

Önceki Haber

Yunanistan S-300’ü test etmeye hazırlanıyor

Sonraki Haber

İsrail’den Gazze’ye hava saldırısı