Yunanistan, Bulgaristan’ın Schengen’e tam üyeliğini destekliyor

Bulgaristan Maliye Bakanı Asen Vasilev ile Yunanistan Devlet Bakanı Stavros Papastavrou’nun yaptığı toplantıda ortak ekonomik işbirliği ele alındı.

Bulgaristan Maliye Bakan Vasilev, “Şu anda bağlantının Yunanistan ile birlikte sağlanıp inşa edilmesini sağlayacak hükümetlerarası bir anlaşma metni üzerinde çalışıyoruz. Ekonomik yaşamın diğer yönlerini de görüştük ve Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin gerçekten iyi gelişeceği yönündeki beklentimizi dile getirdik.” dedi.

Bakan Vasilev, Yunanistan’ın, kara sınırlarının açılması ve bu sınırlar arasında sorunsuz geçişin garanti edilmesi de dahil olmak üzere Bulgaristan’ın Schengen’e tam üyeliğini desteklediğini vurguladı.

Bakan Papastavrou ise daveti için Bulgaristan Maliye Bakanına teşekkür etti.

“Bu ayın başlarında, iki Başbakan Kiriakos Mitsotakis ve Nikolay Denkov bize hükümetlerimizi koordine etmemiz ve ikili ekonomik ilişkilerimizi hızlandırmamız konusunda net bir yetki verdi, çünkü Bulgaristan ve Yunanistan sadece iyi komşuluk ilişkilerine sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda istikrarın da temel direkleri gibi duruyorlar istikrarsız bir ortamda, çok zor zamanlarda” dedi. Devlet Bakanı, Kuzey-Güney dikey koridor hattında enerji ve ulaştırma alanında enterkonneksiyonun güçlendirileceğini belirtti. Bakan Papastavrou sözlerini şöyle tamamladı: “Bu, kıtamızın altyapısının genel yapısını değiştirecek ve Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki işbirliğinin vatandaşlarımızın yararına ve daha geniş Avrupa alanı için sahip olduğu büyük potansiyeli güçlendirecektir.”


Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova Savunma Bakanı Maqedonci, Türkiye Genelkurmay Başkanı Gürak tarafından kabul edildi

Read Next

Sırbistan’daki okul saldırısında 10 kişiyi öldürmekle suçlanan çocuğun ebeveynleri yargılanıyor