Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz ara bağlantı boru hattı resmen açıldı

Bugün (08.07.2022)  istifa halindeki Başbakan Kiril Petkov ile Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Bulgaristan-Yunanistan doğal gaz ara bağlantı boru hattının (IGB) resmi açılışını gerçekleştirdiler. Açılış töreni, Gümülcine şehrinden geçen hat güzergahı üzerindeki gaz basınç düşürme ve ölçüm istasyonlarından birinde gerçekleştirildi.

Başbakan, törende yaptığı konuşmada, “Bu doğal gaz ara bağlantı boru hattı, bölgenin enerji haritasını değiştirecek. İki ülke arasındaki enerji bağlantısını derinleştirecek” diye kaydetti.

Petkov, “Bulgaristan, önümüzdeki birkaç hafta içinde Azerbaycan’dan sözleşmede anlaşılan gaz miktarının tamamını almaya başlayarak Rusya’nın enerji tekelini kırarak gaz tedarikinde gerçek bir çeşitlendirme elde etmiş olacak” diye ekledi.

Başbakanın ifadesine göre, bugün iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihine geçecek. Petkov, “Bugünkü tarih, siyasi, ekonomik ve enerji bağımsızlığı özlemimizin bir sembolü, değerlerimizin ve jeopolitik seçimimizin bir sembolü olarak çağdaşlarımızın hafızalarında kalacak” dedi.

Başbakan, “Yıllardır konuşulan bu projeyi altı ayda bitirebilen bir hükümete başkanlık yapmış olmaktan gurur duyuyorum” diye ekledi.

Yunan mevkidaşı Kyriakos Mitsotakis’e bu projenin tamamlanabilmesi için ikisi ve yönettikleri hükümetler arasındaki iş birliği için teşekkür eden Petkov, bu projenin yeni bir tür jeopolitik dostluğu temsil ettiğini söyledi.

Mitsotakis, “Bugün Gümülcine, Yunanistan ve Bulgaristan için çok önemli bir andır. Bu an Balkanlar ve Avrupa için önemli, çünkü burada biraz sonra sadece bir doğal gaz boru hattının açılışını değil, Yunanistan ve Bulgaristan’ı birbirine yaklaştıran bir projenin açılışını yapacağız” dedi.

Yunanistan Başbakanı, projenin, iki ülkenin bir iş birliği anlaşması imzaladığı 2009 yılında başlatıldığını ve parlamentolarının projeyi ulusal öneme sahip bir yapı olarak nitelendirdiğini hatırlattı. Mitsotakis, “Yaşadığımız zorluklara rağmen projenin bugün hizmete açılması, bugün büyük önemini göstermektedir. Bu proje, AB’nin ortak enerji kaynakları ve tedarik güzergahlarını çeşitlendirme hedefine yönelik bir hamledir” diye ekledi.

Törende her iki ülkenin başbakanlarının yanı sıra emekli Enerji Bakanı Aleksandır Nikolov ve Azerbaycan Enerji Bakanı Parviz Şahbazov da hazır bulundular.

Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova’da uçuş sayısı yüzde 60 arttı

Read Next

Türk Yıldızları 30 yıldır gökyüzünü kırmızı beyaza boyuyor