Yunanistan Başbakan Mitsotakis: “Ankara ziyareti Mayıs ayına planlanıyor”

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Türkiye’ye resmi ziyaretin Mayıs ayına planlandığını açıkladı.

Mitsotakis Salı günü yaptığı açıklamada Ankara’ya resmi ziyaretin Mayıs ayına planladığını belirterek, “Türk tarafının Yunanistan ile ‘gerginlikler arasında köprü kurma’ yönündeki ‘samimi arzusunu” olumlu algıladıklarını söyledi. 

Skai TV’ye geniş kapsamlı bir mülakat veren Mitsotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın geçtiğimiz Aralık ayında Atina’ya yaptığı ziyarete atıfta bulunarak, “Şu anki programa göre, Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretine karşılık vermek üzere Mayıs ayında Ankara’da olacağım.” dedi.

Mitsotakis, “Türk liderliğinde gerginliklerin aşılması yönünde samimi bir arzu var… MEB [münhasır ekonomik bölge] sınırlandırması gibi büyük bir dikenden bahsediyoruz, ancak bunu çözemesek bile medeni bir şekilde aynı fikirde olmadığımızı kabul edebiliriz.” şekilnde konuştu.

Başbakan Mitsotakis konuşmasında “Bu, caydırıcı kabiliyetlerimizi geliştirmeyeceğimiz anlamına gelmiyor.” ifadesini de kullandı.

ARNAVUTLUK İLE BELERİ MESELESİ

Mitsotakis, Yunan asıllı Belediye Başkanı Fredi Beleri’nin mahkûmiyetinin Yunanistan ile Arnavutluk arasındaki ilişkileri “etkilediğini” kabul ederek, çoğunluğu etnik Yunan olan Himare şehrinin seçilmiş belediye başkanına karşı yürütülen adli soruşturma ve davanın ele alınışına ilişkin çekincelerini dile getirdi.

Kathimerini’deki habere göre Mitsotakis, Beleri meselesi için, Atina’nın bundan sonra atacağı adımların ne olacağı konusunda ayrıntıya girmeden, “Umarım mesele çözüme kavuşur,” diye konuştu.

TREN KAZASI

Geçtiğimiz yıl Tempe’de meydana gelen ve çoğu üniversite öğrencisi 57 kişinin hayatını kaybettiği ölümcül tren kazasıyla ilgili olarak Mitsotakis, “son sözün” adalet sisteminde olduğunu söyledi.

Miçotakis, trajedinin nedenlerini araştırmakla görevli Meclis komitesinin de yer aldığı Parlamento’daki oturumun ardından yaptığı açıklamada, “Siyasi liderler Tempe kazası üzerine bir kariyer inşa etmeye çalışıyor.” demekle yetindi.

Read Previous

Milli zırhlı araçlar ihracatta gaza bastı

Read Next

İsrail ramazan ayında Filistinlilere saldırmayı gelenek haline getirdi