Yunanistan Bağımsızlık Günü Güney Kıbrıs’ta törenlerle kutlandı

Yunanistan Bağımsızlık Günü’nün dün, Güney Kıbrıs’taki tüm ilçelerde düzenlenen törenlerle kutlandığı bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, kutlamalar çerçevesinde dün sabah saat 10.00’da, Faneromeni Kilisesi’nde, Başpiskopos Yeorgios tarafından yönetilen ayin yapıldığını ve ayine Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, Meclis Başkanı Annita Dimitriu, Eğitim Bakanı Athina Mihailidu ve Yunanistan Büyükelçisi Yoannis Papameletiu’nun katıldığını yazdı.

Gazete, ayinin ardından Yunanistan Büyükelçiliği önünde resmigeçit yapıldığını ve 12.30’da da Yunanistan Büyükelçiliğinde resepsiyon düzenlendiğini kaydetti.

Öte yandan Alithia gazetesi ise, Hristodulidis’in törende yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Bağımsızlık Günü’nü kutlayarak, “Türk işgalinden bu yana 50 sene geçtiğini” ve 1821 mücadelesinin “sabır, birlik ve net hedefler” mesajı verdiğini söylediğini yazdı.

Habere göre Hristodulidis, hedeflerinin gayet açık olduğunu ve hiçbir şüphe kaldırmadığını belirterek, çaba göstermeye devam edeceklerini kaydetti.

Gazete, Meclis Başkanı Dimitriu’nun konuşmasında ise ülkenin bağımsızlığına kavuşması için 1821 öğretilerinin izinde gideceklerini söylediğini yazdı.

Habere göre Dimitriu, dünkü törenlerin kendilerine neleri başarabileceklerini anımsattığına işaret etti.
kibrisgazetesi

Read Previous

Dünya Sağlık Örgütü: Gazze’de tedavi için tahliye edilmesi gereken 8 bin hasta var

Read Next

TDP, Avrupa Cephesi Koalisyonu ile seçim protokolü imzalayacak