Yunanistan açıklarında göçmen yüklü tekne battı: 1 kişi öldü, 12 kişi kurtarıldı

Yunanistan’ın Folegandros Adası yakınlarında yaşanan tekne kazasında bir kişinin öldüğü, onlarca kişinin kayıp olduğu bildirildi. Göçmen dolu teknenin batması sonucu meydana gelen kazada 12 kişinin kurtarıldığı açıklandı.

Kiklad Adalar takımının güney batısındaki Folegandros’un göçmen kaçakçılarının kullandığı olağan güzergahlardan biri olmaması dikkat çekti.

Bölgede yürütülen arama-kurtarma operasyonuna Yunan Sahil Güvenlik ekiplerine ait dört bot, donanmaya ait iki helikopter, hava kuvvetlerine ait bir kargo uçağının yanı sıra bölgede seyir halindeki beş gemi ve üç özel teknenin katıldığı belirtildi.

Kurtarılan 12 kişinin büyük tekneye bağlı bir şişme bota binmiş halde bulunduğu ve yalnızca iki kişinin can kurtarma yeleği giymiş olduğu kaydedildi.

Kurtarılan yolcular yetkililere teknenin motorunda meydana geldiği ve daha sonra battığı bilgisini verdi. Ancak teknede toplam kaç yolcu bulunduğuna dair bilgiler net değil. Kurtarılanların bir kısmı toplam yolcu sayısını 32, bir kısmı ise 50 olarak bildirdi.

Ölen ya da kurtarılan göçmenlerin kimliği ve uyruğuna dair bilgiler de henüz netleşmedi.

Asya, Ortadoğu ve Afrika’dan Avrupa Birliği’ne varmak isteyen göçmenlerin ilk ulaşmaya çalıştığı ülkelerden olan Yunanistan’ın son dönemde denizde tespit ettiği göçmenleri Türkiye’ye geri itmesi sebebiyle, göçmenler son dönemde daha az bilinen, daha uzun ve zorlu güzergahlardan ülkeye ulaşmaya çalışıyor.

euronews

Read Previous

TURKOVAC acil kullanım onayı aldı

Read Next

Bosna Hersek’te Sırp Cumhuriyeti entitesinde siyasi partilerin genel merkez binaları arandı