Yunanistan 25 Mart Bağımsızlık Bayramı’nı kutladı

Yunanistan’da 25 Mart Ulusal Bağımsızlık Bayramı, ülke genelinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Kutlamalar dini ayinlerle başladı. Anıtların önüne siyasi temsilciler, sivil toplum kuruluşların temsilcileri, emniyet ve askeri yetkililer tarafından çelenkler bırakıldı.

25 Mart Bağımsızlık Bayramı için ülkenin her yerinde olduğu gibi İskeçe ve Gümülcine şehirlerinde ve belediyelere bağlı büyük köylerde de törenler düzenlendi.

Gümülcine’de sabah saatlerinde gerçekleşen tören protokol üyelerin yerlerini almasıyla başladı. İlk olarak sivil toplum kuruluşları ve engelli çocuklara eğitim veren özel okullar geçiş yaptı. Devamında ilkokullar, ortaokullar ve liseler ve son olarak askerler geçti.

İskeçe ve Gümülcine şehirlerinde ve köylerde düzenlenen törenleri çoğunluk insanı ile birlikte azınlık fertleri de izledi.

Gümülcine’de gerçekleştirilen törende protokolde hükümeti temsilen Kamu Düzeni ve Vatandaşı Konuma Bakan Yardımcısı Nikos Toskas, Rodop milletvekilleri Mustafa Mustafa, Ayhan Karayusuf ve İlhan Ahmet, Doğu Makedonya – Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram, Rodop İlinden Sorumlu Eyalet Başkan Yardımcısı Nikos Tsalikidis, Gümülcine Balediye Başkanı Giorgos Petridis, muhalefet liderleri Felina Kazaku ve Eleni Lafçi, Emniyet ve askeri yetkililer ve T.C. Gümülcine Başkonsolos Murat Ömeroğlu yer aldı.

Milletgazetesi.gr

Read Previous

Muhsin Yazıcıoğlu’nun 9. Ölüm Yıl Dönümü

Read Next

TİKA’dan Arnavutluk’taki Selzedelere yardım

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *