Yunan sınırında dün yaşanan arbedenin ardından durum kontrol altına alındı

Sınır Tanımayan Doktorlar Organizasyonu’ndan gönüllü doktorlar tarafından yapılan açıklamada üç yüze yakın yaralının tedavi edildiği belirtti. Mültecilerin sınırı aşmasına engel olan Makedon güvenlik güçleri, yaşanan arbede sırasında göz yaşartıcı sprey ve plastik kurşun kullandı. Bunlardan etkilenen mültecilerin solunum problemleri yaşadığı gözlendi. Yunan hükümeti sözcüsü polisin sığınmacılara yönelik sert müdahalesini “tehlikeli ve menfurca” olarak nitelendirdi.

Gönüllü doktorların yaptığı açıklamalara göre en az 6 mültecinin hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Diğer yandan ise Makedon güvenlik güçlerinden 5’inin durumu ağır olmak üzere toplamda 23 güvenlik güçleri görevlilerinin yaralandığı vurgulandı.

Olaylar yaklaşık 11 bine yakın mültecinin sığındığı Idomeni mülteci kampında gerçekleşti. 23 yaşındaki genç bir mültecinin Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada da Makedon polisinin kendilerine daha sınıra ve sınırdaki tellere yaklaşmadan göz yaşartıcı sprey ile müdahale ettiğinden yakındı. Bu saldırıdan dolayı mültecilerin sinirlendiği ve polislerin üzerine yürüdüğü kaydedildi.

Yunan hükümeti Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmaya göre mültecileri Türkiye’ye geri gönderme amacıyla Idomeni’deki kampın yanısıra ülkedeki diğer mületici kamplarını da ay sonuna kadar temizlemeye çalışıyor.

Lakin buna rağmen Yunan adalarındaki 6 bin mültecinin bölgeden temizlenmesi aşırı sayıdaki göçmen talebinden dolayı şu an durmuş durumda.

Bölgeden ulaşan son bilgilere göre sınırda dün yaşanan arbedenin ardından durum kontrol altına alındı.

Read Previous

Türkiye’nin Kosova Büyükelçiliği kutlu doğum programı düzenledi

Read Next

Seçimlerin yapılması Devlet Seçim Komisyonu’nun elinde

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *