Yunan gazetesi, Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması gerektiğini yazdı

Yunanistan’ın Kathimerini gazetesinde Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması gerektiğini belirten bir yazı kaleme alındı.

Kathimerini gazetesi, Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması gerektiğini belirten George Monastiriakos imzalı bir yazıya yer verdi. Türkiye’ye yönelik suçlamaların yer aldığı yazıda “Özgür dünya Türkiye’yi NATO’dan çıkarmalıdır. Yeter artık!” ifadelerine yer verildi.

Monastiriakos, “Rus askeri teçhizatı satın alarak F-35 savaş uçağı programını tehlikeye atan, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki Ermenilere yönelik etnik temizliğine ve Rusya ile İran’ın yaptırımlardan kurtulmasına yardım eden Türkiye, İsveç ve Finlandiya’ya şantaj yapıyor. Hamas ve Müslüman Kardeşler gibi terör örgütlerini barındırıyor, Suriye’deki ABD askerlerini tehlikeye atıyor, NATO ortağı Yunanistan’ı işgal etmekle tehdit ediyor, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Libya’ya yönelik silah ambargosunu ihlal ediyor. Liste uzayıp gidiyor ama kesin olan bir şey var.” ifadelerine yer verdi.

Yazının devamında ise şunlar kaydedildi: “Türkiye NATO anlaşmasının 2. maddesini ihlal etti. Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasını engellemeye devam ederse, özgür dünya Türkiye’yi İttifak’tan ihraç etmelidir. Tabii, Kuzey Atlantik Anlaşması’nın 2. maddesini ihlal ettiği için Türkiye’yi NATO’dan çıkarmanın ittifak için ağır sonuçları olacaktır. Örneğin, NATO’nun Karadeniz, Kafkaslar ve Orta Doğu’daki varlık ve güç yansıtma yeteneği azalacaktır. İttifak ikinci en büyük ordusunu kağıt üzerinde kaybedecektir. Türk Boğazlarına ve Karadeniz’e erişim kısıtlanacaktır. CIA ile MİT arasındaki paha biçilmez istihbarat paylaşımı büyük olasılıkla sona erecektir. Washington’un Ankara üzerinde nüfuzunun azalması, Türkiye’nin Yunanistan’ı işgal etme olasılığını da artıracaktır.”

Monastiriakos, yazısının sonunda, “Erdoğan, NATO genişlemesini engellemeye devam ederse, özgür dünya Türkiye’yi ittifaktan çıkarmalıdır. Yeter artık!” dedi.

milletgazetesi.gr

Read Previous

Peskov: “Sırbistan’ın maruz kaldığı benzeri görülmemiş baskının farkındayız“

Read Next

Edirne Balkan Tarihi Müzesi geçen yıl 47 bin ziyaretçi ağırladı