Yunan basını “Çipras-Yıldırım görüşmesinin detayları”nı açıkladı

Yunan Başbakan Çipras ile Türk mevkidaşı Yıldırım’ın üç gün önce gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin bazı detaylarının basına sızdığı iddia edildi.

FETÖ mensubu darbeci sekiz askerin Dedeağaç’a kaçmasının ardından Türkiye ile Yunanistan arasındaki telefon trafiği hızlanmıştı. Son olarak Başbakan Binali Yıldırım, 18 Ağustos’ta Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la telefonda görüşmüştü.

Yunan basını bu görüşmenin detaylarına ulaştığını iddia etti. Askerlerin iadesi ve Türkiye’deki idam tartışmalarının konuşulduğu görüşmeye ilişkin Real News gazetesinin haberine göre, Çipras, Yıldırım’a sürecin hukuk çerçevesinde ilerleyeceği mesajını verdi. Çipras’ın Türkiye’deki idam tartışmalarının Yunanistan’da neden olduğu rahatsızlığı da dile getirdiği öne sürüldü.

Çipras’ın “Hükümetimizin yapacağı tek şey, yetkileri çerçevesinde, hukuki sürecin en kısa sürede tamamlamasını sağlamaktır. Elbette siz egemen bir devletsiniz ancak ölüm cezasıyla ilgili tartışma Avrupa’daki stratejinizde ciddi sorunlar yaratıyor” dediği iddia edilen haberde, Yıldırım’ın da ‘idam cezasının yakın gelecekte Meclis gündemine gelmeyeceğini’ söylediği belirtildi.

Real News gazetesi, iki lider arasında şöyle bir diyalog geçtiğini belirtti:

“KARARI YUNAN ADALETİ VERECEK”

Çipras: “Askerler için kararı Yunan adaleti verecek. Hükümetimiz, adaletin bunların darbede yer aldıklarını göz önünde bulunduracağına kesin gözüyle bakıyor.

“TÜRKİYE EGEMEN BİR DEVLET”

Hükümetimiz yapabileceği tek şey, yetkileri çerçevesinde, hukuki sürecin mümkün olan en kısa süre tamamlanmasını sağlamaktır. Elbette siz (Türkiye) egemen bir devletsiniz. Ancak, ölüm cezası ile ilgili tartışma Avrupa stratejinize ciddi sorunlar yaratıyor.

“ÖLÜM CEZASINI KALDIRAN BİZİZ”

Başbakan Yıldırım: “Bu konuya açıkça değinmenizi takdirle karşılıyorum. Unutmayın ki, ölüm cezasını kaldıran biziz. Ölüm cezasının yeniden getirilmesi yakın gelecekte kararlaştırılacak bir şey değil. Bu her halükarda tüm siyasi partilerin mutabakatı ile olacak. Ayrıca bu, hiçbir şekilde 8 askerin Türkiye’ye iadesi ile yakın bir tarihte olmayacak.”

Kaynak: Millet Gazetesi

Read Previous

Bulgaristan’da 25 yıldan itibaren şimdi rekor sayıda turist var

Read Next

Liderler zirvesine dokuz gün kala özel medya komisyonu henüz kurulamadı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *