Yüksek Temsilci Shmidt: Bosna’nın yeni bir Dayton Anlaşmasına ihtiyacı yok

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, ülkenin yeni bir Dayton Anlaşmasından ziyade, Anayasada yapılacak düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Schmidt, Vecernji List gazetesine yaptığı açıklamada, Dayton Anlaşmasının Bosna Hersek’in temelini oluşturduğunu anımsatarak anlaşmanın bazı hükümlerinin yerine getirilmediğine dikkati çekti.

Bosna Hersek’in diğer ülkelerden farklı bir yapıya sahip olduğunun altını çizen Schmidt, “Bosna Hersek’in Dayton II’ye ihtiyaç duyduğunu düşünmüyorum. Bundan ziyade Anayasada yapılacak düzenlemelere ihtiyaç duyuluyor. Avrupa Birliği, Bosna Hersek’in diğer ülkelerden farklı olduğu gerçeğini yıllarca kabullenemedi.” diye konuştu.

Hırvatistan ve Slovenya’nın AB’ye kabul edildikleri dönemde gündeme gelen meseleleri çok net hatırladığını söyleyen Schmidt, “Slovenya’da azınlık hakları tartışılıyordu, fakat bu konu Bosna Hersek’te sürekli gündeme gelen meseleler kadar ciddi değildi. Bosna Hersek’teki durum, AB için tam bir muamma.” dedi.

Schmidt üç hafta önce, Bosna Hersek Federasyonunda Boşnak ve Hırvat siyasi temsilcilere, seçim yasasında yapılacak değişiklikler hakkında öneride bulunmaları için altı haftalık bir süre vermişti.

Yüksek Temsilci, iki tarafın anlaşmalı bir öneri sunması şartıyla dayatmak istediği karardan vazgeçeceğini söylemişti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kuzey Makedonya enerji tasarrufu önlemlerini duyurdu

Read Next

Stoltenberg, Brüksel’de Kurti ve Vucic ile bir araya gelecek