Yücelciler Hakkında Bilinmeyenler – 2

Yeni kurulan Yugoslavya Devletinin Komünizm ideolojisini benimsemesiyle birlikte ülke dahilinde yaşayan bütün Halk ve Halkların Komünizmi benimsemeleri yönünde baskı uygulanmış ve maalesef Makedonya Türk Toplumunun 2. Dünya Savaşı sürecinde Makedonya’nın düşman işgalinden kurtulması için  gerçekleştirmiş oldukları fedakarlık ve yardımları göz önünde bulundurmayıp vefa duygusundan yoksun bir şekilde hareket ederek Türk Toplumuma karşı aşırı baskı siyaseti yürütmüşlerdir.

Yugoslavya Devlet Mekanizmasının sinsi emellerinin tam zamanında farkına varan “Yücel Teşkilatı“ üyeleri dönemin Türk dilinde yayınlanan tek yayın organı olan Birlik Gazetesinin hakimiyeti kısmen bu kahramanların elinde olmasından dolayı Komünist Yönetimin yayınlanmasını istediği İslamiyete aykırı ve Türkiye Cumhuriyetine muhalif içerikli haberlerin gazetede yayınlanmaması için azami derecede mücadele vermişlerdir. Yücel Teşkilatı , Yugoslavya Devlet Mekanizmasının saldırılarına karşı Türk Toplumunun Dini Ve Milli yönden Savunma Mekanizması niteliğini taşımaktadır.

23 Aralık 1944 Tarihinde neşredilen Birlik Gazetesinin havadislerinde Yücel Teşkilatının gayelerini aleni bir şekilde görmek mümkündür. Yugoslavya Komünist Yönetiminin benimsemiş olduğu ideolojiyi her ne pahasına olursa olsun ülkenin her tarafına yayma girişimleri karşısında tereddüt etmeden Makedonya Türk Toplumunu Dini ve Milli çıkarlarını muhafaza etmek için komünist yönetimin yayınlamasını emrettiği İslamiyet ve Türkiye karşıtı haberlere ( gazete dahilinde komünizm yanlısı Türk yazarlar olmasına rağmen ) alenen karşı çıkarak  yayınlanmalarına izin vermemişlerdir.  

Gelelim Yücelcilerin Dini ve Milli değerleri muhafaza etmek adına gerçekleştirmiş oldukları faaliyetleri açıklamaya; 23 Aralık 1944 tarihli Birlik Gazetesinin ilk sayısında, gazete isminin belirtildiği yerin sol tarafında Camii resmî bulunup Gazetenin Sloganında “Makedonya Müslümanları Halk – Kurtuluş Cephesi Haftalık Gazetesi“ yazmaktadır. Bu konudaki en önemli husus Komünizmin tamamen din karşıtı bir ideoloji olup , Yugoslavya’nın komünizmi resmî ideoloji olarak benimsemiş olmasına rağmen Yücelciler İslamiyetin 2 önemli nişanesi olan “Camii“ ile İslamiyeti benimsemiş anlamıma gelen “Müslüman“ ibaresini bilinçli bir şekilde kullanarak Gazeteyi okuyacak olan Türk Toplumunun İslami değerlerden uzaklaşmamaları amacını gütmüşlerdir.

Aynı sayının 4. Sayfasının hikaye kısmında “Birlik Dirliktir“ isimli hikayede Allah’ın İnsanları eşit yarattığını, kimsenin kimseye üstünlüğünün bulunmadığı dile getirilmiştir. Bu kısımda İslamiyetin temel öğretilerinden biri olan “İnsanlar Eşittir“ ilkesinden bahsedilip Gazete okuyucularına hikaye adı altında bilinçli olarak Türk ve Müslümanların sadece Birlik ve Beraberlik içerisinde başarıya ulaşabileceklerini aksi takdirde başarıya ulaşmanın mümkün olmayacağını alenen dile getirmişlerdir.

Yugoslavya’nın ilk günlerinde dini hususlardan bahsetmenin mümkün olmadığı bir dönemde, her türlü baskıya boyun eğmeden  yemin ettikleri davadan feragat etmeyerek Kur-an’ı Kerim ayetlerinden örnekler vererek Türk – İslam menşeli kişilerin dayanışma içerisinde hayatlarını sürdürmelerinin elzem olduğunu açık bir dille ifade etmişlerdir.

Ruhları Şad Olsun.

Yücel Teşkilatı kahramanlarının fedakarlıklarını anlatacağımız bir diğer yazıda buluşmak ümidiyle….

Read Previous

K. Makedonya’da 145 bin doz aşı verildi

Read Next

Balkanlar’dan İsrail’in Doğu Kudüs’teki Filistinlilere yönelik saldırılarına tepki