Yücel Şehitleri için İstanbul Pertevniyal lisesinde anma programı gerçekleştirildi

İstanbul Pertevniyal Lisesi’nde “Evlad-ı Fatihan Diyarı Kuzey Makedonya ve Yücel Şehitleri Anma Program” düzenlendi.

Rumeli Türkleri Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı ve Pertevniyal Lisesi 1966 mezunu Melek Aras ve Yücelciler Yugoslavya’da Gizli Türk Teşkilatı kitabını kaleme alan Araştırmacı Yazar Eren Atala Eriş tarafından sunumlar yapıldı.

Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Yücel Teşkilatı Şehitleri, ebediyete intikal eden Yücel Teşkilatı üyeleri ve tüm Şehitlerimiz hatırasına Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile program başladı.

Rumeli Türkleri Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Melek ARAS, Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı sonrası Balkanlarda kalan Evladı Fatihan’ın yaşadığı zorlu süreçlere dikkat çekti, baskılar nedeniyle Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Türkler’den ve Yücel Teşkilatı ve Şehitlerimizden bahsetti.

Yücelciler Yugoslavya’da Gizli Türk Teşkilatı kitabını kaleme alan Araştırmacı Yazar Eren Atala ERİŞ, Yücelciler ve Osmanlı Devleti sonrası Balkanlarda kalan Türklerin yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgiler verdi.

Yücel Şehitlerimiz hatırasına M.Ali OSMANLI’nın yazdığı “Yücelciler” şiirini ve Türkiye’ye göç eden K.Makedonya Türkleri ve tüm K.Makedonya Türkleri hatırasına Üsküp doğumlu şair Yahya Kemal BEYATLI’nın “Kaybolan Şehir (Üsküp)” şiirini öğrencimiz Aleyna Melek ÇAMOĞLU (156 -D) okudu. Ayrıca şair Celal BALKAN, Yücel Şehitlerimiz hatırasına şiir okudu.

Yücel Şehitlerimiz hatırasına “Bir fırtına tuttu bizi”,  Evlad-ı Fatihan diyarlarında şehit olanlar ve tüm şehitlerimiz hatırasına “Plevne Marşı” ve Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu, K.Makedonya  Manastır Askeri İdadisi’nde eğitim gören ve babası Ali Rıza Efendi’nin Kocacık köyünde doğduğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk hatırasına “Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa” eserlerini öğrencilerimiz Beyza KELEBEK (152-C) ve Mustafa Berat DEMİRBAŞ (152-C) seslendirdi. Öğrencimiz Özgür Ro GÜMÜŞ, gitarı ve müzik öğretmenimiz Ender TATBUL’da bağlamayı çaldı.

Pertevniyal Lisesinden Yetişenler Derneği Başkanı Nezih NOYAN ve Başkan Yardımcısı Murat İDELİLİ,  Pertevniyalli Öğrencilere Yardım Derneği Başkanı Atilla KALKAY ve Yönetim Kurulu üyeleri, Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı (2015-2023) Gülen Aksu TÜRKER, Kosova Priştineliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı mezunumuz Raif GÜLER, Üsküp Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı mezunumuz Naim ARAS ve Rumeli diyarlarına nice hayırlı hizmetlerde bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarımızın üyeleri de programımıza katılım gösterdiler.

Pertevniyal Lisesi’nden yapılan açıklamada, “Bu vesileyle, Kuzey Makedonya Türklerinin millî ve manevi değerlerini korumak amacıyla kurulan Yücel Teşkilatı’nın kahraman şehitlerini ve ebediyete intikal eden fedakar üyelerini rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Read Previous

İsrail cuma namazında Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişini engelledi

Read Next

Edirne’de Kuzey Makedonya Tanıtım Günü düzenlendi