YTB’nin “Beşeri ve Sosyal Kalkınma Araştırmaları Destek Programı” başvuruları devam ediyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından soydaş ve akraba toplulukları ile ilgili bilimsel araştırmaları desteklemek amacıyla ilan edilen ve kısa adı BESKAP olan “Beşerî ve Sosyal Kalkınma Araştırmaları Destek Programı”nın 2024 yılı başvuruları devam ediyor.

BESKAP, ülkemiz ile köklü bağlara sahip soydaş ve akraba topluluklar ile ilgili yapılan bilimsel araştırmaları desteklemeyi amaçlıyor.

Destek Programı, tez aşamasındaki yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile doktora sonrası araştırmacıları kapsıyor. Bununla birlikte, ülkelerine dönmüş Türkiye Mezunlarının, programın amaçlarına ve araştırma konularına uygun olarak yapacakları bilimsel çalışmalar da destek kapsamında bulunuyor.

“Tarihî ve Kültürel Envanter Araştırmaları”, “Hukuk ve İnsan Hakları”, “Eğitim ve Anadil Hakları”, “Sivil Toplum Araştırmaları”, “Medya Araştırmaları”, “Sosyolojik, Antropolojik ve Demografik Araştırmalar” ile “Türkiye Mezunları” konuları, BESKAP’ın 2024 yılı için destek sunacağı konular olarak belirlendi. Araştırmacıların bu konularda yürütecekleri çalışmaların özgün ve yenilikçi niteliklere sahip olması da bekleniyor.

Başvuru değerlendirmeleri neticesinde BESKAP’tan yararlanmaya hak kazanan araştırmacıların katılacakları yurtdışı saha araştırmaları ve bilimsel etkinlikler kapsamında doğacak ulaşım, konaklama ve katılım ücreti giderleri üst limitler çerçevesinde destek kapsamında yer alıyor. Ayrıca YTB, programdan yararlanan araştırmacıların araştırmalarının yayınlanması ile ilgili tasarım, baskı ve internet yayılımı maliyetlerini de üst limitler çerçevesinde üstlenebilecek.

Başvuruları 1 Nisan 2024 tarihlere kadar alınacak programa ilgi duyan adaylar ayrıntılı bilgi ve başvuru için  https://beskap.ytb.gov.tr/ sitesini ziyaret edebilirler.

Read Previous

“Gazze’deki zulmün, Kudüs’teki tacizlerin durması için elimizdeki tüm imkanları kullanacağız”

Read Next

Ukrayna bayrağı Sofya Belediyesi önünde dalgalanmaya devam edecek