YTB’nin Arnavutluk’taki etkinliğinde Balkanlar’da Osmanlı kültür mirası da tanıtıldı 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın(YTB) Arnavutluk’taki etkinliğinde Balkanlar’da Osmanlı kültür mirası da tanıtıldı.

T.C. Kültür ve Türizm Bakanlığı ve Arnavutluk Kültür Bakanlığı’nın kararları ve himayelerinde Tiran’da düzenlenen “Türk Kültürü Haftası” çerçevesinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB), Arnavutluk’ta yaşamış olan ünlü türkolog ve şarkiyatçı Tahir Dizdari için bir anma toplantısı ve bu ünlü araştırmacının hayatını ve eserini anlatan, Dr.İrfan Morina ve Dr.Lindita Canari-Latifi’nin kaleme aldıkları kitabın tanıtımını gerçekleştirdi.

“Demir Parmaklıklar Arkasında Hayatını Türkolojiye Adamış bir Arnavut, Tahir Dizdari’nin hayatı ve eserleri” adı altında YTB desteğiyle Arnavutça ve Türkçe yayınlanan bu eserin tanıtımında YTB Başkanı Abdullah Eren, T.C.Tiran Büyükelçisi Tayyar Kaan Atay da hazır bulunup birer konuşma yaptı.

Tahir Dizdari hakkında ve hazırlan kitap yazarlarından biri olan Lindita Canari-Latifi konuşarak salonda duygulu anların yaşanmasına vesile oldu.

Bu etkinliğe konuşmacı olarak sanat tarihçisi Behicuddin Şehapi de katılarak “Günümüz ihtiyaçları için bir ilham kaynağı teşkil eden Balkanlar’da Osmanlı-Türk Kültür Mirasi” adlı tebliğini sundu ve konuşması esnasında K. Makedonya topraklarında yetişen Bekir Sadak, Kemal Aruçi, Hasan Kaleşi, Abdülhakim Hikmet Doğan gibi ünlü şarkiyatçı ve Türkçeye aşina ilim adamlarından da bahsederek, bu tür kitapların gelecekte onlar hakkında da yayınlanmasını temenni etti.

Read Previous

Üsküp’teki protestolarda 47 polis yaralandı

Read Next

Karadağ Meclisi’nde gerginlik: Burnunu kırmayayım şimdi