YTB’den ömrünü Türklüğe adamış Gençoğlu’na vefa borcu

Bulgaristan’daki Türkler ve insanlık için verdiği mücadelesi ile bilinen Mümin Gençoğlu, vefatının 30. yılında rahmetle anıldı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile çerçevesinde ömrünü Türklük ve insanlık mücadelesine adayan merhum Mümin Gençoğlu için anma programı düzenledi.

Bulgaristan’daki Türkler ve insanlık için verdiği mücadele ile ismini tarihe yazdıran Mümin Gençoğlu, vefatının 30. yılında rahmetle anıldı.

Düzenlenen programda, merhum Gençoğlu’nun aziz hatırası arşiv görüntüleri ve kayıtlarından derlenen serginin yanısıra sevdiği türkülerle yad edildi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Türklük ve insanlık mücadelesi ile “Göçmen Babası” olan merhum Mümin Gençoğlu hakkında sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Eren, paylaşımında Gençoğlu hakkında, “Aziz hatırasını arşiv görüntüleri ve kayıtlarından derlediğimiz serginin yanısıra sevdiği türkülerle de yad ettik. Rabbim farklı coğrafyalarda Türk ve Müslüman kimliği için ömrünü vakfetmiş, çileye talip olmuş cümle geçmişlerimize rahmet eylesin. Çok küçük yaşlarda yetim başlayan ve “Göçmen Babası” olmasına uzanan hayatını, Bulgaristan’daki Türkler için verdiği mücadelesini adını taşıyan kitapta anlattık. Mümin Gençoğlu hakkındaki çalışmalarda ve nesillerin bu kıymetli büyüğümüzü anlamasında faydalı olmasını diliyorum. Ömrünü Türklüğe ve insanımıza adamış bir isme daha vefa borcumuzu ödemeye çalıştık. Vefatının 30. Yılında #MüminGençoğlu’nu Anma Programımızı Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank
ile merhumun kıymetli ailesi ve değerli konuklarımızın katılımıyla Bursa’da gerçekleştirdik.” İfadelerine yer verdi.

Read Previous

Kuzey Makedonya STK’larından Numan Kurtulmuş’a ziyaret

Read Next

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Konakoviç’ten Açık Balkan’a destek