Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Batı Trakya Türklerinin hak mücadelesindeki öncü ismi Dr. Sadık Ahmet’in vefat yıl dönümü dolayısıyla “Batı Trakya Türk Davası’nda Dr. Sadık Ahmet’in Yeri” isimli ‘online’ panel düzenledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının hak ve hakikat mücadelesindeki öncü ismi Dr. Sadık Ahmet’in vefat yıl dönümü vesilesiyle “Batı Trakya Türk Davası’nda Dr. Sadık Ahmet’in Yeri” isimli online panel düzenledi. Dr. Ali Hüseyinoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen programa YTB Başkanı Abdullah Eren, Dr. Sadık Ahmet’in oğlu Levent Sadık Ahmet ve BAKEŞ Genel Müdürü Dr. Pervin Hayrullah konuşmacı olarak katıldı. Panelde Dr. Sadık Ahmet’in yaşamına ve Batı Trakya Azınlığının hakları için yaptığı mücadeleye dikkat çekildi. 

YTB Başkanı Abdullah Eren, Batı Trakya’da yaşayan Türk, Müslüman azınlığın haklarının korunması noktasında Dr. Sadık Ahmet’in verdiği mücadelenin büyük önem arz ettiğine dikkat çekti. Dr. Sadık Ahmet’in hayatının ve mücadelesinin yeni kuşaklara örnek olduğunu anlatan YTB Başkanı Eren, “Yakın tarihimizde yaşanmış, bizlere yol göstermiş ve mücadelesiyle örnek olmuş önemli şahsiyetlerin hayatlarının tekrardan ele alınması için son iki yılda sözlü tarih çalışmalarına ve anma programlarına çok ağırlık verdik. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de Dr. Sadık Ahmet’tir. Batı Trakya’da yaşayan Türk, Müslüman azınlığın haklarının korunması noktasında bayraktarlık yapan Dr. Sadık Ahmet’in verdiği büyük mücadele şüphesiz önem arz etmektedir. Bizler normalde Dr. Sadık Ahmet’in vefat yıldönümünü uluslararası etkinlik olarak değerlendirmeyi düşünmüştük fakat pandemi süreci araya girince planlarımızı küçülttük. Bu sene online olarak yapıyoruz. Mücadelesiyle, hayatıyla ve Batı Trakya azınlığının öz güveninin kazandırılmasında verilen bu büyük davanın anlatılmasının çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. 

BATI TRAKYA DAVASI HER TÜRK’ÜN VE MÜSLÜMANIN KALBİNDE ATMAKTA

Panelde konuşan Dr. Sadık Ahmet’in oğlu Levent Sadık Ahmet ise babasının liderlik kişiliğinden ve Batı Trakya azınlığının hak mücadelesinden bahsetti. Levent Sadık Ahmet, “Biz çok büyük bir topluluğuz. Biz Batı Trakya davasını anarken aslında tüm Türk dünyasının kalbine dokunuyoruz” diye konuştu.

Dr. Ali Hüseyinoğlu da Dr. Sadık Ahmet’in mücadelesini özetledi. Hüseyinoğlu, Dr. Sadık Ahmet’in hayatı boyunca Batı Trakya Türkeri’nin Yunan hükümetleri tarafından haklarının ihlal edilmesine karşı mücadele ve önderlik ettiğini vurguladı.

BAKEŞ Genel Müdürü Dr. Pervin Hayrullah da Batı Trakya Türklerinin haksızlıklara karşı mücadelesini ve temel hak araba çabalarının atını çizdi. Dr. Sadık Ahmet’in Batı Trakya halkına umut ışığı olduğunu ifade eden Hayrullah, ”Toplantılarda biz Türk’üz diyerek göğsümüzü kabartıyorsak Sadık Ahmet’in sayesindedir” diye konuştu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın YouTube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlanan programı çok sayıda katılımcı izledi.

Milletgazetesi.gr

Önceki Haber

Büyükelçi Sekizkök’ten bayram mesajı

Sonraki Haber

AB’den Kovid-19’la mücadelede Kosova’ya mali destek kredisi