YTB Başkanı Abdullah Eren Batı Trakya’yı ziyaret etti

Gümülcine Türk Gençler Birliği 90. kuruluş yılı etkinliğine katılan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Batı Trakya’da temaslarda bulundu.

16 Aralık Pazar akşamı Gümülcine Türk Gençler Birliği 90. kuruluş yılı etkinliğine katılarak soydaşlara konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, 17 Aralık Pazartesi günü Gümülcine ve İskeçe’de seçilmiş müftülere, azınlık belediye başkanlarına ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaretler gerçekleştirdi.

YΤΒ BAŞKANI ABDULLAH EREN ZİYARETLERİNE GÜMÜLCİNE’DEN BAŞLADI

YTB Başkanı Abdullah Eren, ziyaretlere Gümülcine’den Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu’ndan başladı. Başkonsolos Murat Ömeroğlu’nu makamında ziyaret eden Eren, kendisiyle bir süre görüştü.

Eren, daha sonra Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nde (BTAYTD) ve Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’nde (BTTÖB) dernek başkanları ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

Temaslarına Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü ziyaretiyle devam eden Eren, Müftü İbrahim Şerif ile görüşerek azınlığın sorunları hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Müftülüğün ardından Batı Trakya Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) ziyaret edildi. YTB Başkanı Eren, BAKEŞ Başkanı Ahmet Hacıosman ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundular.

Programın devamında Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (BİHLİMDER) ziyaret edildi. Abdullah Eren, dernek başkanı Mehmet Emin Ahmet’ten ve diğer yöneticilerden derneğin çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

YTB Başkanı, Gümülcine temaslarını Gümülcine Türk Gençler Birliği ziyareti ile tamamladı. Eren, GTGB’de başkan Necat Ahmet ve diğer yöneticiler tarafından karşılandı. Ziyaret görüşmesinde kendisine hediye verildi.

ABDULLAH EREN İSKEÇE’DE DE ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRDİ

Batı Trakya’da temaslarına Gümülcine’den başlayan YTB Başkanı Eren, öğleden sonra İskeçe iline geçerek orada da bazı ziyaretler gerçekleştirdi.

Programına İskeçe Seçilmiş Müftülüğü’nden başlayan Eren, Müftü Ahmet Mete’den müftülüğün çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Daha sonra da müftüyü YTB’nin çalışmaları hakkında bilgilendirdi.

Daha sonra İskeçe Türk Birliği’ne gerçekleştiren Eren, orada soydaşlar tarafından coşkuyla karşılandı. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu birliğin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Ardından YTB Başkanı Eren, söz alarak İTB’nin kimlik mücadelesi ve çalışmaları hakkındaki düşüncelerini salondaki soydaşlarla paylaştı.

YTB Başkanι Abdullah Eren, sivil toplum kuruluşlarına yönelik son ziyaretini ÇINAR Derneği’ne gerçekleştirdi. ÇINAR Derneği Asbaşkanı Bilal Budur, ziyaret görüşmesinde YTB Başkanı Eren’e önce derneğin kuruluş amacı, çalışmaları ve ÇINAR FM radyosu hakkında bilgi verdi. Budur aynı zamanda İskeçe merkezli yayımlanan MİLLET Gazetesi ve Batı Trakya Türk Azınlığı konularında İngilizce yayın yapan MİLLET NEWS web sitesi çalışmaları hakkında bilgiler aktardı.

AZINLIK BELEDİYE BAŞKANLARI DA ZİYARET EDİLDİ

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Batı Trakya temaslarını azınlık belediye başkanlarına gerçekleştirdiği ziyaretlerle tamamladı.

İlk olarak, İskeçe’de Mustafçova Belediyesi’ni ziyaret ederek belediye başkanı Cemil Kabza’yla görüştü. Daha sonra Rodop iline geçen Eren, Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı’yı da makamında ziyaret etti.

Abdullah Eren’in Batı Trakya temasları Kozlukebir Belediyesi ziyaretiyle sona erdi. YTB Başkanı ziyaret görüşmesinde Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet’ten belediyenin çalışmaları ve bölge hakkında bilgiler aldı.

Diğer belediye başkanlarıyla yapılan görüşmelerde olduğu gibi dile getirilen konularla ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Kozlukebir Belediyesi ziyaretinin ardından iki günlük temaslarını tamamlayan YTB Başkanı Abddullah Eren, Batı Trakya’dan ayrıldı.

 

Milletgazetesi.gr

Read Previous

Bulgaristan’da tütün alım kampanyası sona eriyor

Read Next

‘TÜRKSOY, Türk kültürünün benimsenmesi adına gayretle çalışıyor’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *