Yoveski: Savcılık seçici davranmıyor ve siyasi etkiye boyun eğmiyor

Kuzey Makedonya Başsavcısı Lyubomir Yoveski, savcılığın seçici davranmadığın ve siyasi etkiye boyun eğmediğini söyledi.

Başsavcı Lyubomir Yoveski MİA’ya verdiği röportajda, “Savcılığın seçici davrandığı ve siyasi etkiye yenik düştüğü değerlendirmesini katılmıyorum. Savcılık siyasi etki altında olsaydı, muhtemelen kamu görevlileri aleyhine dava açmayacaktı.” diye konuştu.

Kamu görevlileri hakkında soruşturmalar açtıklarına dikkati çeken Yoveski, “Böyle bir değerlendirmeyi paylaşmadığımı defalarca vurguladım ve son yıllarda Meclis Başkan Yardımcısını suçladığımızı, Bakanlık Genel Sekreterini suçladığımızı, yargıçlar hakkında dava açtığımızı her zaman tartışılmaz verilerle gösteriyorum.” ifadelerini kullandı.

Savcılığın siyasetten ve bazı güçlü kişilerden etkilendiğine dair kamuoyu algısının farkında olduğunu ancak her zaman ayağa kalktığını ve savcıların dış etki olmadan kendi kararlarını verdiğine inandığını belirten Yoveski, “Ben her zaman Cumhuriyet Savcılığının kararlarının siyasete, belirli mali, ekonomik veya herhangi bir güç merkezine bağlı olmaksızın Cumhuriyet Savcılığında verilmesini savunuyorum.” dedi.

Ülkemizdeki soruşturmaların neden bu kadar uzun sürdüğü sorusuna Yoveski, savcılığın soruşturmayı üç ay içinde tamamladığı “Laskarci” davasına işaret ederek, bu açıklamaya katılmadığını söyledi.

Read Previous

Hulusi Akar’dan “Yunanistan” açıklaması

Read Next

Avrupa’da İslamofobiyi yasal hale getirmeye yönelik adımlar atılıyor