Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’na yeni üye seçimine ilişkin duyuru yayımlandı

Yolsuzluğu Önleme Devlet Komisyonu (DKSK) başkan ve üyelerinin seçimi için kamuoyuna duyuru yayımlandı.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Meclisi’nin aldığı karara göre DKSK’nın mevcut üyelerinin seçime katılma hakkı bulunmuyor.

Rekabet koşullarına göre, herhangi bir görev süresi içerisinde Devlet Yolsuzluğu Önleme Komisyonu başkanlığı görevini yürüten veya Devlet Yolsuzluğu Önleme Komisyonu üyesi olan kişiler, görev süresine bakılmaksızın başkan ya da komisyon üyesi olarak seçilemezler.

Her başkan adayının, yüksek öğrenimi tamamladıktan sonra en az on yıllık iş deneyimine sahip olması gerekir; bu deneyimin en az sekiz yılı yolsuzluğun tespiti veya önlenmesi, hukukun üstünlüğü veya iyi yönetişim alanlarında iş deneyimine sahip olmalıdır.

DKSK’da yıllık on iş deneyimi dışında, yolsuzluğun tespiti veya önlenmesi alanlarında altı yıllık iş deneyimi yeterlidir.

Yolsuzluğun ve Çıkar Çatışmasının Önlenmesi Kanunu uyarınca, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Meclisi eş zamanlı olarak gazeteci derneklerine, diğer dernek ve vakıflara, atanma şartlarını karşılayan adayların mülakata katılmaları yönünde bir Çağrıda bulunmuştur. Yolsuzluğu Önleme Devlet Komisyonu başkanı ve üyeleri.

Bilindiği üzere Devlet Yolsuzluğu Önleme Komisyonu’nun başkanı ve altı üyesi, Devlet Yolsuzluğu Önleme Komitesi bünyesinde seçilmektedir.

Read Previous

“Kültürlerin buluşma noktası” Mostar Köprüsü’nün yıkılışının üzerinden 30 yıl geçti

Read Next

İsrail saldırılarında ölen Filistinlilerin anısına Priştine’de mum yakıldı