Bulgaristan, Uluslararası Şeffaflık Örgütünün (Transparency International) yolsuzluğun en fazla görüldüğü Avrupa Birliği (AB) ülkeleri sıralamasında yine birinci sıraya yerleşti. Örgütün yayımladığı 2020 Yılı Yolsuzluk Algı Endeksi’nde Bulgaristan 180 ülke arasında 44 puanla 69 sırada yer aldı. Bu konuda ülkemizde az ölçüde iyileşme gözlemleniyor, çünkü 2019 Yılı Yolsuzluk Algı Endeksi’nde 43 puanla 74. sırada bulunuyordu.

Yolsuzluk sıralamasında Bulgaristan, AB’de Romanya ve Macaristan ile birinci sırayı paylaşıyor.

Endekste en fazla puanı, ortalama 66 puanla Batı Avrupa ülkeleri aldı. En düşük ortalamayı ise 32 puanla Sahra Altı Afrika ülkeleri ve 36 puanla Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeleri elde etti.

Böylece en az yolsuzluk yapan ülke 88 puanla Danimarka oldu. Onu 85 puanla Finlandiya, İsveç ve İsviçre izledi.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü Başkanı Delia Matilde Ferreira Rubio, son bir yıl içinde yaşanan Covid-19 salgınının hem sağlıklı hem de ekonomik kriz olduğu gibi aynı zamanda dünyanın kontrol altına alamadığı yolsuzluk krizi de olduğunu belirtti. Rubio, “Yolsuzluk seviyeleri daha yüksek olan ülkelerin krizin yol açtığı zorluklarla başa çıkma olasılığı daha düşük” diye kaydetti. Rubio, “Yolsuzluk genellikle bir krizin sonuçlarını daha da ağırlaştırıyor ve koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sağlık alanında acil durum ilan edilmesiyle birlikte yaşam ve geçim kaynağı için bir tehdit oluşturuyor” dedi.

Berlin merkezli sivil toplum örgütü, 2019’da yaptığı bir araştırmasına atıfta bulunarak küresel ölçekte sağlık sektöründe yolsuzluğa akıtılan paranın yılda 500 milyar doların üzerinde olduğunu açıkladı.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Yunanistan’ın sığınmacı tutumu UCM’ye taşındı

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi heyeti Yargıtayı ziyaret etti