Yenilikler Heyecan Verir

Yenilikler insanlara her daim heyecan verir. Mesela tuttuğunuz takım yeni teknik direktör ya da yeni oyuncular aldığında büyük bir heyecan kaplar sizi. Evinizi yenilediğinizde yeni bir yaşama sevinciyle dolarsınız. Yeni bir kitap okumaya başladığınızda ilim deryasından yeni şeyler öğrenecek olmanızın heyecanı sarar dört bir yanınızı. Bir de yeni bisikletine kavuşan çocuğun sevincini hayal edin bir an. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

Bizler de 19 Ağustos 2015 tarihinde çıktığımız yolcukta bugün yeni bisikletine kavuşmuş çocuk misali sitemizi yenilemenin mutluluğunu yaşıyoruz. “Balkanların farklı sesi, haberin doğru adresi” mottosu ve ilkeli yayıncılık anlayışıyla faaliyet gösteren Time Balkan Haber Sitesi’nin yeni web tasarımının herkese hayırlı olmasını diliyorum.

Medya gücünün, küresel siyasetten yerel sıkıntılara kadar en küçük dengelerden en büyük problemlere kadar geniş bir yelpazede önemi yadsınamaz. Balkanlarda soydaşımıza yönelik Türkçe yayın yapan özel bir televizyon eksikliği uzun yıllardan beri gelen bir eksiklik. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişim göstermesi televizyon ve interneti ortak çatı altında toplamış ve oluşan yakınsama olgusu da kitle iletişim araçlarını da derinden etkilemiştir. İnternet, sosyal medya ve televizyonu kapsar hale gelmiş, internet aracılığıyla yeni medya teknolojileri oluşmuş ve eski teknolojiler giderek değişim göstermeye başlamıştır.

İnsanların internette geçirdiği süre artarken gazetelerin okunmaları aynı hızlı oranda düşüyor. Gelişen ve değişen iletişim teknolojileri hızla gazetelerin sonunu getirirken (bu durumun kitaplar için hiçbir zaman geçerli olacağını düşünmüyorum) alternatif içerikler üretecek internet haberciliğinin önü açılıyor.

Yaşadığımız bu çağda interneti, sosyal medyayı kökten yok sayamayacağımız gibi onun doğru kullanımı ve verimli alternatif içeriği üretmek/tüketmek için elimizden gelen çabayı göstermekle mükellefiz.

5 yıla yakın yayın hayatımızda Kuzey Makedonya ve Balkanların nabzını tutmanın (tek kelimeyle geçiştirdiğime bakmayın, Latas’ın özür dilemesinden, Hasanbeg’teki sele, 15 Temmuz hain darbe girişiminin Balkanlara yansımalarından bölgedeki sıcak gelişmelerin anlık aktarımına kadar birçok konuda anlık bilgi aktarımları buna dahil) yanı sıra yukarıda bahsettiğimiz alternatif içerik üretimi kapsamında K. Makedonya ve Balkanlardaki güncel siyasi konuların tartışıldığı ve Balkanlarda Türkçe kamuoyu yaratmayı hedefleyen “DOSYA BALKAN” programı; K. Makedonya ve Balkanlardaki kültür-sanat faaliyetlerini ele alan “KİTABEVİ SOHBETLERİ” programı, 700 yıllık Türk-İslam medeniyeti ile kendini var eden Balkanlarda Ramazan atmosferini izleyiciye aktaran “ÜSKÜP’TE RAMAZAN” programı gibi yayınları hazırlayıp yayınlamanın gururunu yaşadık. Bunların yanında ülkenin pek çok şehrinden K. Makedonya Türkleri için önemli olayları Canlı yayınlamak ve Üsküp, medeniyet, Balkanlar gibi farklı konularda bilgi ile görselliği harmanladığımız belgeselleri yayınlayarak ülke içinden ve dışından birçok övgüye mazhar olduk.

Hali hazırda haber sitemizin facebook sayfamızda 33 bini aşkın, twitterda ise 2.400’ü aşkın takipçimiz bulunuyor. Açık olmak gerekirse siteyi ilk açtığımızda bu rakamlara ulaşacağımızı, takipçilerimizden bu kadar teveccüh alacağımızı beklemiyorduk. Tüm imkansızlıklara rağmen takipçilerimizin desteğiyle bu noktaya gelmemiz, yeni web tasarımımız ve mobil versiyonumuzla birlikte zamanla bu sayıların çok daha yukarılara çıkacağına delalet ediyor.

Time Balkan Haber Sitesi’nin bizi biz yapan değerleri, bizim, bize anlattığımız bir proje olduğunu hatırlatıyor, bu projede gelecek dönemde sizlerin de destekleriyle – rutin çalışmalarımızın yanında – özellikle alternatif içerik üretimine daha da yoğunlaşacağımızın müjdesini veriyorum.

Time Balkan haber sitesine, kurulduğu ilk günden bugüne kadar küçük, büyük katkı veren tüm arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır…

Read Previous

Bulgaristan hükümeti, Türkiye’deki mülteciler için mali yardımı onayladı

Read Next

Kovid-19’a karşı yeni aşı adayının klinik denemelerine başlandı