Yenikapı mitingine katılan Bulgar siyasetçi eleştirildi

Yenikapı’da haftasonu gerçekleşen Demokrasi mitingine Bulgaristan NPSD partisi lideri Kasım Dal’ın katılması ülkede tartışmalara yol açtı.

Yenikapı’daki mitinge katılan Bulgaristan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (NPSD) Kurucu Başkanı Kasım Dal, “Televizyon ekranlarının başına toplanan Bulgaristanlı Türklerin kalpleri, uzaklarda olsalar da Yenikapı’da toplanan kardeşlerimizin yanında, Türkiye için atıyor.” ifadelerini kullandı.

Dal, Yenikapı Mitingi sırasındaki duygularını Facebook sosyal medya hesabı üzerinden takipçileriyle paylaştı.
“Çevremde ellerinde ulusal bayrakları ile özgürlüğünü korumak için dışarı çıkan insanlardan oluşan büyük bir dalga görüyoruz. Bugün İstanbul Yenikapı meydanında, demokrasiyi savunanlar ve kahramanca kendini feda ederek ölen insanlar anılıyor” dedi.

Dal pazar günü yaptığı açıklamada kendisinin Yenikapı’ya davet üzerine gittiğini Demokrasi mitinginde resmi bir Bulgar delege olduğunu söyledi.

BULGARİSTAN’DAN TEPKİ

Hürriyet ve Şeref Halk Partisi Başkan yardımcısı Kasım Dal’ın Yenikapı’daki Demokrasi ve Şehitleri Anma mitingine katılması Bulgaristan’da geniş yankı ve tartışmalara yol açtı.

“Bir Bulgar politikacısının orada yeri nedir” türünden sert eleştiriler var. Partinin mensup olduğu ve mecliste hükümeti destekleyen ana koalisyon ortağı Reformcu Blok, “Kasım Dal’ın bu eyleminden soyutlanıyoruz” diye yazılı bildiri sundu. Bulgar basını ve bazı siyasiler, Kasım Dal’ın bu mitinge giderek, büyük bir suç işlediği havası estirdi.

Dünya Bülteni

Read Previous

Kosova`da cuma günü Makedonya için camilerde yardım toplanacak

Read Next

OPEC’in petrol üretimi temmuzda arttı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *