Yeni müzakereler çerçevesi oluşturuluyor

Gelecek haftanın başında Pırjino Anlaşması’ni imzalayan dört siyasi parti liderin tekrar müzakere masasına dönmeleri mümkün. Ancak şimdiye kadar görüşmelerin liderler düzeyinde devam edip etmeyeceği hala kesinlik kazanmadı.

Siyasi partiler arasındaki buzların eritilmesi ve müzakereler çerçevesinin belirlenmesi için partilerin diğer temsilcilerinin bir araya olasılıklar arasında yer almaktadır.

Siyasi partiler arası diyaloga tekrar dönülmesi girişimi Makedonya’nın art arda iki kez ziyaretine gelen Almanya Özel Temsilcisi Büyükelçi Johannes Hayndl tarafından başlatıldı. Büyükelçi Hayndl ziyareti sırasında dört büyük parti liderleri ile ayrı ayrı toplantılar yaparak tekrar Pırjino Anlaşması’nın canlandırmaları talebinde bulunmuştu.

Müzakereler platformu gayet net ve açık. Siyasi krize yol açan sorunlar. Büyükelçi Hayndl Makedonya’dan ayrılmadan önce genel olarak üç noktaya vurgu yapmıştı. Partiler özgür ve adil seçimlerin yapılabilmesi için gereken koşulları yaratmaları. İkincisi, Özel Yetkili Savcılığın çalışmalarının engenlenmemesi ve siyasi partiler acilen Pırjino Anlaşması’nda yer alan reformları gerçekleştirmeleri.

Read Previous

Muhammed Ali hasta oğlu için Amerika’dan doktor göndermiş

Read Next

Asalet ve merhametin simgesi sadaka taşı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *