Kuzey Makedonya Hükümeti’nin geçtiğimiz hafta aldığı kararla getirilen Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamındaki yeni kısıtlayıcı tedbirler bugün yürürlüğe girdi.

Yeni kısıtlamalar ile birlikte,  30’dan fazla kişinin bulunduğu kafe ve restoranlar da dahil olmak üzere herhangi bir etkinlik için (kutlama, konser, seminer, eğitim, atölye çalışması, konferans, kültürel veya spor etkinliği) tesise girerken aşı sertifikasının sunulmasını kontrol etmek için zorunlu bir güvenlik hizmeti ile en azından ilk doz olmak üzere zorunlu bir aşılama onayı getirildi.

Aynı zamanda kafe ve restoranların kapalı alan etkinlik (düğün, kutlama vs.) organizasyonu yasaklandı.

Yetkililer, tedbirlerin halk sağlığını korumayı amaçladığını ve ülkeyi yeniden sokağa çıkma yasağı uygulayacak ve belirli faaliyetlerin tamamen kapatılacağı bir konuma getirmediğini söylüyor.

Başbakan Zoran Zaev dün yaptığı açıklamada, herkesin aşı alıp almayacağına karar verme hakkı olduğunu söyleyerek, “Ancak devlet, toplu sağlığa dikkat etmelidir. Aşı yaptırmamaya karar verirsem ve 30’dan fazla kişinin olduğu bir bölgeye girersem, diğer 29 kişinin de benim tarafımdan enfekte olma riskini alırım. Devletin bakımı kollektif sağlıktadır.Herkesi aşı olmaya çağırıyorum çünkü şimdilik pandemiyi yenmenin ve normal hayata dönmenin tek yolu bu.” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda aşı ve tedbirlerin etkili olduğunu belirterek, “Protesto anayasal olarak garanti edilen bir haktır, ancak sağlık hakkı da öyle. Önerdiğimiz önlemlerin zaten etkili olduğu kanıtlanmıştır ve virüsle savaşmanın tek yolu aşılamadır.” diye konuştu.

Önceki Haber

K. Makedonya’da kısıtlayıcı tedbirlere karşı protesto düzenlendi

Sonraki Haber

Sırbistan’dan üçüncü doz onayı