Kuzey Makedonya hükümetinin kabul ettiği, Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu tarafından önerilen yeni tedbirler yarın yürürlüğe girecek.

21 Ocak’a kadar geçerli olacak yeni tedbir paketi, önümüzdeki tatil döneminde Kovid-19 olan hasta sayısının artmasını önlemeyi hedefleniyor.

Kabul edilen yeni tedbirlerle birlikte yarından itibaren restoran ve kafeler saat 21:00 yerine 18:00’da kapanacak, halka açık yerlerde toplanma yasağı halen yürürlükte olup yerel yönetim birimleri, bu önlemin uygulanmasına saygı duyulması ve uygulanması için denetimi güçlendirecek.

Yılbaşı gecesi, kutlama ve resmi tatillerde her türlü toplantı için meydanlarda gruplanmak yasak olacak ve oteller akşam 9’dan sonra restoranlarını kapatmak zorunda kalacak.

Dini törenlerde 4 kişiden fazla olmaması, evlerde kişi sayısının %30 kapasiteyi geçmemesi ve maske takılması da tedbirler arasında yer alıyor.

Sağlık Bakanı Filipçe, yaklaşan tatillerde evlerde grup halinde toplanılmamasını ve gerek duyulmadığı sürece vatandaşların 18’den sonra evden çıkmamalarını tavsiye etti.

Yarın akşam itibariyle yürürlüğe girecek yeni kısıtlayıcı tedbirler 21 Ocak’a kadar sürecek.

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Diline, ırkına, dinine bakmadan tüm insanlara yardım elimizi uzatıyoruz

Sonraki Haber

MATTO ve üyelerinden K. Makedonya’daki okullara bilgisayar bağışı