Yeni Eğitim Yılına Başlarken

Yeni eğitim ve öğretim yılına başlayan tüm öğrencilerimize başarılar, öğretmenlerimiz ve velilerimize kolaylıklar, idarecilerimize ve tüm eğitim gönüllülerine hayırlı başlangıçlar dileriz.

Öğretmenlik kutsal bir vazife, bunun bilincinde olmak da kutsalın da ötesinde. Öğretmen olmak her öğrencinin eğitim sorumluluğunu almak, sabırlı olmak, yüreğindeki sevgiyi çocuklarla hergün paylaşmak demektir.

Öğrencilerinizi doğru hedeflere yönlendirmek, yol gösterici olmak, gönlüne dokunabilmek öğrencinin. Bu meslek beden ve ruh gibi, nereye gidiyorsanız sizinle geliyor, birilerinin zannettiği gibi okulda birkaç saatlik eğitimle bitmiyor, nereye giderseniz sizinle.

Üniversiteye ziyaret amaçlı ayak basıyorsunuz tanıdık bir simanın “öğretmenim”sesiyle karşılaşıyorsunuz, bir kuruma giriyorsunuz bir başka öğrencinizin seslenişine şahid oluyorsunuz, bir zamanlar ders dışı etkinliklerinde beraberce Üsküp çarşısında simit poğaça ve çay eşliğinde kahvaltı yaptığınız öğrencinizin, yıllar sonra siz başka öğrencilerle bir mekanda kahvenizi içerken “hesap yıllar önce ödendi” mesajiyla size jest yapan kalbine, gönlüne dokunduğunuz dünün ögrencisi bugünün işadamı öğrenciniz karşılar sizi. Bu nedenle öğretmenliği yazıya sığdırmak isteseniz bile sığdıramazsınız. Çünkü siz ruhlara kimlik çiziyorsunuz, bu kimlikleri de yıllar sonra karşınıza çıkarıyor Rabbim.

Bir eğitim yılına daha başlamış bulunmaktayız. Her öğretmen öğrencilerini düşünen, araştıran, ahlaki değerleri önemseyen, toplumsal düşünen bireyler olarak geleceğe hazırlamayı amaçlar. Öğretmenlik mesleğini yapanlar insanın beynini kalbini ve ruhunu bir anda etkileyebilmek için çaba sarfeder. Eğitim çocuğun yaşıtlarıyla zaman geçirerek sosyal ve duygusal farkındalığını ve aidiyet duygusunu arttırmak, anne-babadan sonra öğretmenleriyle güvenli bağ oluşturmak, kişisel gelişimlerine katkı şağlamayı hedefler. Bu hedef ve amaçların gerçekleşmesinde ise motivasyon önemli rol oynar. Motivasyon eğitim basamağındaki çocukların başarılı olması için çok önemlidir. Öğretmenler de bu motivasyonu sağlamada önemli bir etken. Çocuklar en temel sosyal-duygusal bilgileri; gülmeyi, sevmeyi ve kendisini bir topluluğa ait hissetmeyi ilkokulda öğrenir.

Sorumluluk sahibi, ahlaki değerleri bilen ve uygulayan nesillerin yetişmesinde katkı sunan, öğretmenlik mesleğini en ucra köylerde icra eden, tüm zorluklara rağmen eğitime gönül verenlerin Rabbim yardımcısı olsun diyor ve bu duygu ve düşüncelerle her öğrenci, öğretmen ve velilere hayırlı ve başarılı bir eğitim yılı diliyorum.

Read Previous

Bosnalı Sırp lider Dodik’ten Sırplar için “ulusal kimlik belgesi” girişimi

Read Next

Yunanistan’da Batı Nil Virüsü alarmı