Devlet Seçim Komisyonu (DSK) yeni başkanı ve üyeleri Meclis Başkanı Talat Caferi ile görüştü.

Ana muhalefet partisi VMRO DPMNE tarafından önerilen DSK’nın yeni başkanı Aleksandar Daştevski, her şeyin zamanında tamamlanmasının iyi olduğunu, çünkü seçim sürecinin iyi organize edilmesi için önemli olduğunu ve iki komisyon arasında boşluk olmaması gerektiğini söyledi.

Seçimi ve bunun muhalefet partisinin teklifi üzerine gelmesi ile ilgili olarak “kendi seçimin seçilene kadar partinin teklifi olduğunu”, daha sonra yasa ve Anayasa gereğince profesyonel olarak çalışacağını belirtti.

Daştevski, “Benim en parti dışı aday olduğum söylenebilir çünkü ben partinin herhangi bir organının üyesi değilim, öneri sadece adaylık içindir. Muhtemelen iyi iş yapabileceğime inanıyorlardı ve bu yüzden benim için karar kıldılar.” ifadelerini kullandı.

Daştevski, eski Başbakan Nikola Grevski’nin sığınma başvurusunda bulunmasına yardım ettiği ve VMRO-DPMNE’nin mevcut lideri Hristijan Mickoski’nin kendisine verdiği sözleri yerine getirdiği için bu görevi aldığını yalanladı.

DSK’nin yeni kadrosunun Seçim Yasasında bir takım değişiklikler başlatıp başlatmayacağına yönelik de konuşan Daştevski, böyle bir rolde olmadıklarını ve bunun yasaları geçiren Meclis tarafından yapılması gerektiğini ve Seçim Yasası ile seçimle ilgili diğer yasaların siyasi partiler tarafından kabul edildiğini söyledi.

Sayımla ilgili süreç veya sonuçların seçim süreci üzerinde herhangi bir etkisi olup olmayacağı konusunda yorum yapmayı reddeden Daştevski, bunun istatistiksel bir operasyon olduğunu ve farklı şekilde yürütüleceğini ifade etti.

DSK’nın yeni seçilen üyeleri, kararlaştırıldığı gibi pazartesi günü resmen yeni görevlerine başlamış olacak.

Geçen dönem DSK üyeliği yapan Boris Kondarko, Radica Risteska ve Ditmire Şehu bu dönemde de DSK üyesi olacak.

DSK’nın yeni üyeleri ise Aleksandar Daştevski, Boban Stojanovski, Oliver Ristovski ve Krenar Loga oldu.

Önceki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 381 kişiye ceza kesildi

Sonraki Haber

Türkiye ile Yunanistan’ın NATO’daki görüşmelerinin kaldığı yerden devam etmesi bekleniyor