Yeni Başbakan Kim Olacak?

15 Ocak tarihinden itibaren Makedonya’nın yeni başbakanı kim olacak? Geri sayımın başlaması ile birlikte kamu oyunda az da olsa spekülasyonların yapılmasına başlandı.

Pırjino Anlaşması uyarınca Başbakan Nikola Gruevski 24 Nisan 2016 tarihinde yapılacak erken seçimlerden 100 gün önce istifa etmesi gerekiyor. Yeni hükümetin 15 Ocak’ta mecliste oylanarak göreve başlaması öngörülmüştür.

Gazeteci Mirka Velinovska’ya göre Başbakan koltuğuna oturmak için en büyük adayın şimdiki Savunma Bakanı Zoran Yolevski.

Yeni göreve başlayacak olan Başbakanın mutlaka Gruevski’nin güveneceği bir kişi olacağı spekülasyonların dışında bugüne kadar kamu oyunda, sosyal ağlarda ve siyasi çevrelerde çok az kişi gündeme geldi.

Yine de konuşanlar arasında en çok Dışişleri Bakanı Nikola Popovski’nin ismi geçmektedir. Acaba bir sürpriz olabilir mi diye düşünenler var. Başbakan yardımcısı Fatmir Besimi de konuşanlar arasında.

META Haber ajansı siyasi çevrelerin ayrıca Milletvekili Antonio Miloşoski , Sağlık Bakanı Nikola Todorov ve Maliye Bakanı Zoran Stavrevski isimlerini de konuşmaya başladığının altını çiziyor.

Bazı yorumlara göre gerçek ismin kamu oyundan gizli tutulması için yapılan siyasi spekülasyonlar.

İktidardaki VMRO DPMNE geçenlerde yaptığı açıklamada belirlenen tarihe uyulacağını kaydederek, “zamanı geldikçe, kamu oyuna bilgi verileceğini” ifade ettiler.

Read Previous

Ramadan Mustafovski Gençler Dalında En İyi Sporcu Ödülünü Paylaştı

Read Next

Hava Kirliliğine Hayır Protestosu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *