YEE, Bosna Hersek’te 6 bin çocuğa şenlik yaşattı

Bosna Hersek’te Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından gerçekleştirilen “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında okullarında seçmeli ders olarak Türkçe öğrenen 6 binden fazla çocuk, bu yıl onuncusu düzenlenen çocuk şenliğinde bir araya geldi.

Zenica şehrindeki Zenica Arena’da düzenlenen şenliğe Türkiye ve Bosna Hersek’ten davetliler, öğrenciler ve öğretmenleri katıldı.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, aynı dili konuşmak ve aynı duyguları paylaşmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Bosna Hersek genelinde Türkçe öğrenen öğrenci sayısının arttığını ve bunun kendileri için memnuniyet verici olduğunu belirten Girgin, “Sizler iki ülke arasındaki dostluk köprüsünü kuruyorsunuz. Yunus Emre Enstitüsü’nün ilk Türkçe öğretmeye başladığı bu topraklarda bugün geldiğimiz nokta gurur verici. Sizler sadece Türkçe öğrenmekle kalmıyor Türkiye’nin barış ve kültür elçileri oluyorsunuz. Yunus Emre Enstitüsü’nün en kapsamlı faaliyetleri arasında yer alan Çocuk Şenliği bu yıl Türkiye Günleri etkinlikleri ile sizleri Türk yemekleri, Türk filmleri, Türk çocuk oyunları ile buluşturdu, Bosna Hersek halkına göstermiş olduğu ilgi için teşekkür ederiz.” ifadesini kullandı.

YEE Başkan Yardımcısı Abdullah Kutalmış Yalçın ise enstitü olarak yılda binden fazla kültür-sanat faaliyeti gerçekleştirdiklerini ve dünya çapındaki dost insan sayısını arttırdıklarını dile getirdi.

Yalçın, Türkiye Günleri, Çocuk Şenliği, bunların yanı sıra Türk filmlerinin gösterimi gibi Bosna Hersek’teki faaliyetlerinin artık geleneksel hale geldiğini belirterek, “Bugün Tercihim Türkçe projesi kapsamında 5 binin üzerinde öğrencimize ulaşmış bulunuyoruz. Bu etkinlikler geleneksel hale geldiği için organizasyon kabiliyetimizi de yansıtması açısından da çok önemli.” dedi.

Zenica Belediye Başkanı Fuad Kasumovic de şenliğe düzenleyenlere teşekkür ederek, bunun kendi şehirlerinden düzenlenmesinin sevinç verici olduğunu kaydetti.

Şenliğin Bosna Hersek ve Türkiye arasındaki dostluğu güçlendirdiğini aktaran Kasumovic, etkinliğin öğrencilerin gözündeki en gözde festival olduğunu söyledi.

– Türkiyeli depremzede öğrenciler, Bosna Hersekli arama-kurtarma ekipleriyle buluştu

Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören ve Konya’ya yerleşen 14 öğrenci de Selçuklu Belediyesi’nin organizasyonuyla şenliğe katıldı.

Öğrenciler, aynı zamanda sahne alarak “Hayat bayram olsa” şarkısını seslendirdi, salonda bulunan diğer çocuklar da eşlik etti.

Türkiye’deki deprem bölgesinde arama-kurtarma faaliyetlerine katılan ekipler de sahneye çıkarak depremzede öğrencilerle bir araya geldi. YEE tarafından ekiplere teşekkür belgesi verildi.

– Bosna Hersek’in ünlü şarkıcısı Amel Curic konser verdi

YEE tarafından yıl içinde “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında Türkçe öğrenen öğrenciler arasından düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Çocukların keyifli bir gün geçirdiği günde, halk oyunları gösterileri, görsel şovlar da düzenlendi.

Geçmiş yıllarda Dino Merlin, Hari Mata Hari ve Mirza Selimovic gibi Balkanların ünlü sanatçılarının katıldığı şenlikte, bu yıl Bosna Hersek’in en çok dinlenen şarkıcılarından Amel Curic sahne aldı.

Çocuklar ellerindeki Türk ve Bosa Hersek bayraklarını sallayarak renkli görüntüler oluşturdu.

Şenliğe Türk kurumları ve şirketlerinin yanı sıra Bosna Hersek’ten de birçok kuruluş destek verdi.

AA 

Read Previous

Bulgaristan vatandaşlarının dörtte biri inme geçirme riski taşıyor

Read Next

AP Raportörü: GKRY’nin Yunanistan’ın izniyle Sudan’a casus yazılım sattığına dair kanıtlar var