Yaz turizm sezonunda Bulgaristan’a yönelik büyük ilgi bekleniyor

Bulgaristan Başbakanı Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova, Bulgaristan Turizm İşletmecileri Konfederasyonu Başkanı Doç. Dr. Rumen Draganov, Bulgaristan Restoran ve Kafeler Birliği Eş Başkanı Pavlin Petrov ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Milen Lyutskanov ile gerçekleştirdiği çalışma toplantısında, “Önümüzdeki yaz sezonu ve turizmde beklenen canlanma ve paket turların satışına başlanması göz önüne alındığında Bulgaristan Ulusal COVID-19 Aşılama Planı’nda çok sayıda insanla doğrudan temas yoluyla görevlerini yerine getiren sektör çalışanlarına öncelik verilmesini gerekli görüyoruz” diye kaydetti.

Bakan, bunun resepsiyon görevlileri, oda hizmetçileri, garsonlar, barmenler ve havalimanlarındaki yer hizmeti personelinin bir kısmı için geçerli olduğunu ve halihazırda Sağlık Bakanlığı’na verilecek sektörde belirli pozisyonlardaki çalışanların listesinin hazırlandığını belirtti.

Nikolova, “Sakin bir 2021 yaz sezonu geçirmek için turizm sektöründeki çalışanların aşılanma sürecinin turizm amaçlı seyahatlere izin verilmesinden önce gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu, Bulgaristan’ın güvenli ve güvenilir bir destinasyon olarak tanıtımına katkıda bulunacak” diye vurguladı.

İşletmeciler ve onların harici ortaklarından gelen bilgilere göre, şu anda yaz aylarında seyahatlere büyük ilgi var ve çok sayıda tur rezervasyonu yapılıyor. Doç. Dr. Draganov, sıkı çalışmaların yapıldığına ve hatta 2022 için yayınlanmış tur programlarının olduğuna dikkat çekti.

Konfederasyon Başkanının ifadesine göre, turizm sektörünün şu anda tahmin edilenden daha yüksek beklentilerin olduğu bir sezona hazırlanması gerekiyor. Doç. Dr. Draganov, 2021 yaz sezonunun, Temmuz ortasından Ekim ayına kadar olan dönemi kapsayan 2020 yaz sezonunu büyük ölçüde tekrar edeceğini, ancak daha fazla sayıda seyahatlerin yapılacağını düşünüyor.

Turizm sektörü temsilcileri, yaz turizm sezonunun başlangıcını fiili başlangıcından 4 hafta önce duyurulmasının iyi olacağını belirterek, çalışanların hazırlık yapması için bu zamana ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Bakan, pandeminin dinamikleri göz önüne alındığında, özellikle uluslararası seyahatler konusunda ve hangi önlemlerin getirilebileceği veya kaldırılabileceğine dair uzun vadeli tahminler ve planlar yapmanın zor olduğunu belirtti.

Nikolova, Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre, şu anda negatif PCR testi sonucu, iyileşen Covid-19 hastaları için hızlı antikor testi sonucu veya Covid-19’a karşı aşılama için bir belge sunma gerekliliğine hiçbir istisna getirilmediğini açıkladı.

Kircaalihaber

Read Previous

Son 24 saatte 947 yeni vaka, 21 ölü

Read Next

Karadağ Başbakan Yardımcısı Abazoviç’in Prizren temasları