Ustrumca Birinci Asliye Mahkemesi 20 yaşındaki Veritsa Belçovska’nın ölümüyle sonuçlanan (Yaya geçidinde yaşanmış) trafik kazasından dolayı faile 15 ay hapis cezası verdi.

Kuzey Makedonyalı genç Türk hukukçu Ufuk Klinçe sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, söz konusu kararın yanlış olduğunu ve faile sadece 15 ay hapis cezası verilmesine tepki gösterdi.

Failin en az 4 yıl hapis cezası alması gerektiğine dikkati çeken Klinçe, “Fail ‘kanaatimce’ Ceza Kanunu’nun 300. maddesinin 2. fıkrası uyarınca ‘Trafikte can ve mal güvenliğine karşı işlenmiş bu AĞIR SUÇ’ sebebiyle en az 4 yıl hapis cezası almalıydı. Ayrıca, mahkeme tarafından ‘Araba kazasında yaralanan kişiye yardım etmemek’ suçundan (Para cezası veya 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmayı öngören Ceza Kanunu’nun 301. maddesi) da hüküm giyen failin (Kaza sonrası olay yerinden kaçmış daha doğrusu mağdura yardım etmemiş) hapis cezasının arttırılması yoluna başvurulmamış.” değerlendirmesinde bulundu.

Klinçe, “Maktülün ailesi ise ‘insanlık örneği göstererek’ maktülün organlarını bağışlamış. İnsanların ‘adalet sistemine’ olan bakış açılarını derinden etkileyen bu olayı takbih ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

Srebrenitsalılar, soykırımda kaybettikleri yakınlarına son kez veda etti

Sonraki Haber

Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına itilen 15 sığınmacı kurtarıldı