Çeşitli sektörlerde ve bölgelerde faaliyet gösteren yatırımcılar arasında ülkedeki yatırım ortamına ilişkin yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, Bulgaristan’da yatırım ortamı iyi ve son dört yılda önemli miktarda yatırımlar yapan ve yeni istihdam yaratan şirketlerin yöneticilerinin üçte biri onu mükemmel olarak tanımlıyor.

Manpower Bulgaria Şirketi İş Geliştirme Müdürü Maria Stoeva, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği demeçte, “Bulgaristan, yerli ve yabancı yatırımcıları çekme konusunda rekabet avantajlarına sahip” dedi.

Ankete katılanların % 52’si ülkedeki yatırım ortamının iyi olduğuna inanıyor. Bunun ana faktörleri yüksek iş kalitesi, düşük maliyetler ve dış pazarlara kolay erişim.

Stoeva, “Onların iş kalitesini yüksek olarak değerlendirmeleri, bir sonraki yatırımları için yer seçimlerinde kilit rol oynuyor” dedi.

Zorluklarla ilgili olarak birinci yerde devlet kurumlarından yeterli destek alınmadığına dikkat çekiliyor.

Yatırımcıların devlet kurumlarına yönelik tavsiyeleri eğitim sistemi, yatırım stratejisi, vergi politikası ve Covid-19 salgını nedeniyle devlet desteği ile ilgili.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Kosova’da hükümet, Kovid-19 salgınına karşı yeni önlemleri onayladı

Sonraki Haber

Bulgaristan’da 6 parti ve ittifak mecliste temsil edilecek