Yatırım karşılığında Karadağ vatandaşlığı uygulaması kaldırılıyor

Karadağ Hükümeti, şimdiye kadar yaklaşık 300 milyon avrodan fazla yatırım ve 70 milyon avro gelir elde edilen ekonomik vatandaşlık programını iptal ediyor.

Politika gazetesinin Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic’in kabinesine yakın kaynaklardan öğrendiğine göre, Avrupa Birliği “olası kara para aklama ve organize suç riskleri” nedeniyle programın uzatılmasına karşı olduğunu birkaç kez açıkladığı için hükümet bu programı uzatmayacak.

Ekonomik vatandaşlık programı 31 Aralık’ta sona eriyor ve hükümet ekibindeki birçok bakan, söz konusu meblağlar Karadağ’ın yoksul devlet kasasına önemli bir fon akışı sağladığı için bu gelir biçimini kaldırma niyetinden memnun değil.

Avrupa Birliği’nin programın iptal edilmesi konusundaki açık ısrarı, Karadağ hükümetini bu ülkede 2019’dan beri uygulanan para ve yatırım karşılığı pasaport “satışını” önümüzdeki yıl 1 Ocak’tan itibaren durdurmak zorunda bıraktı.

Ekonomik vatandaşlık programı, o zamanlar Sosyalist Demokrat Parti’nin başkan yardımcısı olan Dusko Markovic başbakanken kabul edildi.

Markovic’in hükümeti, 2021’in sonunda programa son vermeye zorlandı ancak bu gerçekleşmedi çünkü Zdravko Krivokapic’in hükümeti geçen yılın son günlerinde Avrupa Komisyonu yetkilileri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının güçlü muhalefetine rağmen programı bir yıl daha uzatmaya karar verdi.

Ekim ayına kadar 779 adet “imtiyazlı pasaport” başvurusu yapıldığı, bunlardan 166’sının kabul edildiği, 73’ünün reddedildiği, geri kalanların ise işlem sürecinde olduğu ve çok sayıda pasaportun Rusya Federasyonu vatandaşlarına verildiği belirtildi.

Karadağ, mali işler nedeniyle ülkelerinden kaçan ve özgürlüklerinin bedelini kalın zarflarla ödeyerek Karadağ’a sığınan sorunlu iş adamlarına ve siyasetçilere de “ekonomik pasaport” verdi.

Tartışmalı şahsiyetler arasında en ünlüsü, ilk satın alınan Karadağ vatandaşlığına sahip kişi, halkını soyarak Karadağ’a kaçmakla suçlanan ve burada özel bir onurla karşılanan Taksin Shinawatra oldu. 

Başbakan Milo Djukanovic’in hükümeti, özel koşullar altında altı yılda yaklaşık 170 vatandaşlık verdi.

Bu dönemde Karadağ İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, tanınmış bir bankacılık hanedanının varisi ve Tivat’taki “Porto Montenegro” projesinin finansörlerinden biri olan Nathaniel James Rothschild de Karadağ vatandaşlığı aldı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

DSÖ ve Çinli yetkililer mevcut Kovid-19 durumunu ele aldı

Read Next

Ronaldo yıllık maaşı en yüksek sporcu olacak