Devlet İstatistik Kurumu (DZS), Nüfus Sayımı’nda kimsenin kaçırılmaması amacıyla vatandaşların yarından itibaren belediyelerindeki belirli yerlerde kayıt yaptırabileceğini açıkladı.

Devlet İstatistik Kurumu (DZS) temsilcisi Jasmina Gorgieva bugün düzenlediği basın toplantısında, söz konusu uygulamanın son 20 gün içinde sayım görevlilerinin evde bulamadığı ve hiçbir şekilde iletişim kurulamayan vatandaşlara yönelik olduğunu söyledi.

Saymanlarla iletişime geçemeyen görevlilerin belediyelerde belirlenen noktalar gelerek kayıt olabileceğini ifade eden Gorgieva, “Ülkedeki her belediye için bu lokasyonlar bu öğleden sonra https://popis2021.stat.gov.mk/ internet sitesinde yayınlanacak ve daha detaylı tüm bilgiler için vatandaşlar internet sitesinde yayınlanan telefonlardan iletişime geçebilecek.” diye konuştu.

Son 20 günde gerçekleştirilen tüm faaliyetlerin tamamlandığını ifade eden Gorgieva, sayım görevlileri ve bölge eğitmenlerinin tüm sayım dairelerini ziyaret ettiklerini ve sahadaki sayım faaliyetlerinin son aşamaya girdiğini belirtti.

Gorgieva, “Nüfus sayımının amacı budur. Hiç kimse dışarıda bırakılmamalı, yani Kuzey Makedonya Cumhuriyeti topraklarında yaşayan tüm nüfus dahil edilmelidir.” diye konuştu.

Sayımın 30 Eylül Perşembe gününe kadar sürdüğünü ve sayım görevlilerinin sabah 8’den akşam 8’e kadar yoğun bir şekilde sahada çalıştığını hatırlatan Gorgieva, Henüz kaydı olmayan vatandaşlara sabırlı olmalarını ve önümüzdeki günlerde kayıt olmalarını beklemelerini söyledi.

Sayımın son üç gününe bazı vatandaşların da dahil edileceğini sözlerine ekleyen Gorgieva, bu süreçte büyük iş birliği ve destek gösteren vatandaşlara teşekkür etti.

Önceki Haber

Son 24 saatte 525 yeni vaka, 12 ölü

Sonraki Haber

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye ile iş birliği arayışını sürdüreceğini söyledi