Yaraların sarılmasında Türkiye’nin büyük rol oynadığı Hasanbeg sel felaketinin üzerinden 6 yıl geçti

Kuzey Makedonya’nın bağımsızlığından bu yana en büyük doğal afetlerinden biri olan ve 22 kişinin hayatını kaybettiği Hasanbeg sel felaketi üzerinden 6 yıl geçti.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki Gazi Baba Belediyesi’ne bağlı Hasanbeg, Staykovci, Çento ve bölge semtlerinde meydana gelen, 22 kişinin hayatını kaybettiği ve geniş bir bölgede büyük zararlara yol açan sel felaketi üzerinden 6 yıl geçti.

Sel felaketinin ilk gününden itibaren kurulan Sel Felaketi STK’lar Koordinasyon Kurulu öncülüğünde başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ve Bursa Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri sel felaketinin yaralarının sarılmasında büyük rol oynadı.

Türk Kızılayı da temel gıda ve temizlik ihtiyaçların giderilmesinin yanında 1.500 sel mağduru aileye beyaz eşya hibe etti.

Türkiye’den sel bölgesine yapılan yardımların değerinin 1 milyon euroyu geçtiği biliniyor.

– Gazi Baba Belediye Başkanı: Selin sonuçlarıyla mücadelede katkıda bulunan herkese teşekkürler

Gazi Baba Belediye Başkanı Boban Sefkovski, sel felaketinin 6. yıldönümü vesilesiyle yaptığı paylaşımda, “Gazi Baba Belediyesini saran feci selden bu yana altı yıl geçti. 22 hemşehrimiz hayatını kaybetti ve acıları sonsuza kadar sürecek.” dedi.

Selden kaynaklı maddi hasarın da büyük olduğunu anımsatan Sefkovski, “Büyük miktarda su bir anda her şeyi yıkadı. Görünüşe göre her şey yok edildiğinde, yeni bir umut doğdu. Makedonya’dan birçok belediye ve şehir, dünyanın birçok ülkesinden belediyemize karşı dayanışma ve insanlıklarını gösterdiler. Belediye başkanı olarak, selin sonuçlarıyla başa çıkmak için herhangi bir şekilde katkıda bulunan herkese bugün bile şükranlarımı sunuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Bosna Hersek’te yıllardır soykırım kurbanlarının kemiklerini toplayan Nukic yaşam mücadelesi veriyor

Read Next

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 15’e yükseldi