Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu’ya Gostivar’dan bir Türk çocuğu Efe Şen, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun sözleriyle 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu’ya Gostivar’dan bir Türk çocuğu Efe Şen, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun sözleriyle 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı gönderdi. 

Yalçın Topçu, verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı: 

“Kuzey Makedonya Türklerinin ve özellikle Efe Şen yavrumuzun 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramını kutluyorum.Türk evladı Efe’nin ailesini böyle şuurlu bir nesil yetiştirdikleri için kutluyor hepimiz için güzel bir örnek olduğunu da ifade etmek istiyorum.

Kuzey Makedonya Devleti bizim her daim ifade ettiğimiz ecdadımızın asırlarca sürdürmüş olduğu “çokluk içinde birlik” yani bir arada yaşamanın nasıl olacağının en güzel örneğini bütün dünyaya en güzel şekilde gösteren bir dost devlettir.

Kuzey Makedonya’da Türkçe eğitimin yapıldığı yaklaşık 65 ilkokul ve 13 lisenin yanısıra benimde bir konferans gereği bulunmaktan büyük mutluluk duyduğum ve Balkanlar’da ilk ve tek Türkçe eğitim veren Uluslararası VİZYON Üniversitesi de lisans ve lisans üstü eğitim vermektedir.

Kuzey Makedonya’daki Türk toplumu,Yugoslavya döneminde 21 Aralık 1944’te aldığı kendi dillerinde eğitim hakkını, Makedonya bağımsızlığını kazandıktan sonra,15 Şubat 2007’de çıkarılan  yasal düzenleme ile ‘21 Aralık Kuzey Makedonya Türklerinin Türkçe Eğitim Bayramı’ olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Kuzey Makedonya’da, Makedon,Arnavut,Türk, Müslüman ve Hristiyan birlik ve dirlik içinde yaşıyor olmasından Türk halkı olarak çok büyük memnuniyet duyuyor birlik ve dirliğinin daim olmasını diliyor, Kuzey Makedonya Halkını saygı ve sevgi ile selamlıyoruz.

https://www.facebook.com/hadissen/videos/10159477716353623

avazturk.com

Önceki Haber

Bosna Hersek’in Mostar şehrinde halk yerel seçim için sandık başında

Sonraki Haber

Türk Gençlik Kulübü 10. teşkilatını Konçe’de kurdu