Yaklaşan seçimlerde cumhurbaşkanı adaylarının imza toplama süreci Cuma gününe kadar sürecek

Kuzey Makedonya’da yaklaşan seçimlerde cumhurbaşkanı adayları için vatandaşlardan imza toplama çalışmaları Cuma gününe kadar devam ediyor.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde iktidardaki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) adayı Stevo Pendarovski ve VMRO-DPMNE’den aday Gordana Siljanovska da gerekli 10.000 imzayı toplayan adaylar listesinde yer aldı.

Devlet Seçim Komisyonu’nun (DSK) yayınladığı son verilere göre şu ana kadar aday Stevo Pendarovski 21.852, Gordana Siljanovska ise 28.029 imza topladı.

Daha önce gerekli sayıda imzayı, Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) adayı Bujar Osmani, muhalefet bloğu “VLEN”den Arben Taravari, ZNAM adayı Maksim Dimitrievski, Levica adayı Biljana Vankovska Cvetkovska ve GROM’un adayı Stevço Yakimovski tarafından toplanmıştı.

Dimitrievski 11.601, Osmani 11.085, Yakimovski 10.887, Taravari 10.709 ve Vankovska Cvetkovska 10.432 imza topladı.

Cumhurbaşkanlığı için kayıtlı diğer tüm adayların imzaları daha az; Boşnak Demokrat Birliği tarafından desteklenen aday Mersiha Smailović’in 1.596, aday Velo Markovski’nin 1.466, Gjorgi Manaskov’un – 429, Zorica Cvetkovska’nın – 204, Bay Poposki’nin ise 119 imzası var. DSK verilerine göre bu beş gün içinde aday Tome Nikoloski’ye dair tek bir imza bile alınmadı.

Cumhurbaşkanlığı adaylarına toplam 108 bin 409 vatandaş imza bıraktı.

23 Şubat’ta başlayan imza toplama süreci, her gün sabah 08.00’den akşam 20.00’ye kadar kesintisiz, son gün ise 8 Mart’ta gece yarısına kadar devam edecek.

İmza toplama işlemi, DSK’nin 34 yerel yönetimin genel merkezinde bulunan tüm bölge birimlerinde ve ofislerinde ve yetkili noterler önünde gerçekleştiriliyor.

Cumhurbaşkanlığı aday listesini sunan kişinin bir seçmen grubu olması durumunda, Seçmen Listesinde kayıtlı seçmenlerden en az 10.000 imzanın toplanması gerekirken, cumhurbaşkanı aday listesini sunan kişinin milletvekili olması durumunda, Milletvekillerinden en az 30 imza toplanması gerekiyor.

Seçimlere katılanların, devlet başkanı aday listelerini en geç 19 Mart gece yarısına kadar DSK’ya sunmaları gerekiyor.

Read Previous

Yunan basını: Türkiye Afrika’da oyun değiştiriyor

Read Next

BM Yüksek Komiseri Türk: Gazze’deki savaşın halihazırda komşu ülkelerde tehlikeli etkileri oldu