Yakın Plan Cihan Harbi’nin çekimleri Bosna’da gerçekleşti

Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşananları dramatik olarak anlatmayı hedefleyen “Yakın Plan Cihan Harbi” isimli belgeselin Türkiye’den sonraki ilk yurt dışı çekimleri Bosna Hersek’te yapıldı.

Başbakanlık Tanıtma Fonu, TRT ve Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi’nin (MEDAM) katkılarıyla hazırlanan belgesel filmin Bosna Hersek çekimleri, Saraybosna’nın tarihi mekanlarından Despiç Evi’nin yanı sıra birçok tarihi iç ve dış mekanda gerçekleşti.

MEDAM Başkanı Doç. Dr. Burhan Köroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2014-2018 yılları arasının Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yıl dönümü olduğunu anımsatarak, bu bağlamda Başbakanlık Tanıtma Fonunun desteğini alarak savaş hakkında kapsamlı bir belgesel çekme kararı verdiklerini ifade etti.

Yaşatarak anlatılacak bir belgesel

Savaşın belgeler dahilinde değil “yaşatarak” anlatılmasını amaçlandıklarını ifade eden Şenol, “Drama yapmamızın nedeni ise düz anlatımın dışına çıkarak ve yaşatarak anlatmak. Bunun için dramatik belgesel yapıyoruz.” dedi.

Şenol, Birinci Dünya Savaşı sırasındaki tüm cephelere gitmek istediklerini dile getirerek, “Çanakkale ve Sarıkamış dışındaki cephelerin hepsini yakın planda görmeye ve anlatmaya çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Read Previous

Ekvador’daki depremde ölü sayısı 272’ye yükseldi

Read Next

Yunanistan’daki sığınmacıların Avrupa hayali sürüyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *