Yahudi insan hakları örgütünden Hırvatistan’a eleştiri: Vucic, katliam kurbanının torunu

Sırbistan ve Hırvatistan arasında son günlerde yaşanan diplomatik krize bazı Yahudi sivil toplum kuruluşları da müdahil oldu.

Yahudi insan hakları örgütü Simon Wiesenthal Center, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Hırvatistan’daki ikinci dünya savaşı toplama kampını ziyaret etmesine izin verilmemesini eleştirdi.

Kurumun Müdürü Efraim Zuroff, Vucic’in dedesinin Nazi kontrolündeki Ustaşalar tarafından öldürüldüğünü ve toplama kampının en büyük kurbanlarının Yahudiler değil Sırplar olduğunu söyledi.

Jerusalem Post’un haberine göre Zuroff, insanların genellikle Polonya’daki toplama kamplarını konuştuğunu fakat Jasenovac’taki kampın da bir gaz odası olduğunu ve bu kampta insanların korkunç yöntemlerle öldürüldüğünü söyledi. Ustaşaların “Sırp katili” adını verdikleri bir hançer dahi geliştirdiklerini söyleyen Zuroff, kampı ziyaret etmek isteyen herkese izin verilmesi gerektiğini söyledi. Zuroff, “Her isteyenin kampı ziyaret edebilmesi önemli. Özellikle de Sırp halkının lideri olarak ve bir katliam kurbanının torunu olarak Sırbistan Cumhurbaşkanının burayı ziyaret edebilmesi önemli” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunanistan’ın nüfusu yüzde 3,5 azaldı

Read Next

Yunanistan’ın alıkoyduğu İran tankerine ilişkin karar Yüksek Mahkeme’de