WEFA ve MERHAMET Derneklerinden Makedonya’da kış yardımı

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu ile Makedonya’nın Merhamet Yardımlaşma Derneği işbirliğinde Makedonya’da ihtiyaç sahibi ailelere kış yardımı yapıldı.

TİMEBALKAN

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu ile Makedonya’nın Merhamet Yardımlaşma Derneği işbirliğinde Makedonya’da ihtiyaç sahibi 100 aileye, kışlık giysi, odun, kömür, soba, battaniye ve zekât yardımında bulundu.

TİMEBALKAN’a açıklamalarda bulunan WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu gönüllüsü Şeyma Çil, “2006 yılında kurulan WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu gönüllüleri ile birçok faaliyette, birçok ülkede yardım kampanyalarını sürdürüyor. WEFA, 70 ülkede temsilciliği olan bir kuruluş. 2006 yılında Almanya’nın Köln şehrinde kuruldu ve kurumun merkezi Köln’de bulunmakta. 70 ülkede partner kuruluşlarımız var. Makedonya’daki partner kuruluşumuz da Merhamet Derneği” açıklamalarında bulundu.

“Kampanyamız 28 Şubat’a kadar devam edecek”

Sene boyunca farklı kampanyalar düzenlediklerini söyleyen Şeyma Çil, “Bu kampanyalardan biri de kış kampanyamız. Kış kampanyası kapsamında battaniye, soba, kışlık yardım ve acil ihtiyaçlar karşılanıyor. Burada partner kuruluşumuz Merhamet Derneği’nin tespit ettiği ihtiyaç sahibi aileleri ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretler esnasında da o an neye ihtiyaçları var bunlar da tespit ediliyor. 28 Şubat’a kadar devam edecek olan kampanyamız Merhamet Derneği tarafından devam ettiriliyor. Biz buradan gideceğiz fakat dernek bu yardımlara devam edecek. Bağışlanan zekatlar sene boyunca yani kampanyalar bitse bile sene boyunca ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırılmaya devam ediyor. Bayramlarda, Ramazan’da ve acil durumlarda mesela sel, mesela deprem bu gibi doğal afetler olduğu zaman da WEFA sahada, alanda bulunmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

10 yıldır WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu’nda aktif gönüllü olan Şeyma Çil, Makedonya’da yaklaşık 200 ailenin kış kampanyasından yararlanacağını kaydederek “Biz dağıtım yaparken komşu aileler veya yeni taşınanlar, ya da rastladığımız insanlara da bu yardımı gerçekleştiriyoruz” dedi.

“İyi ki Allah bunu bize nasipt etmiş dediğimiz birçok olayla karşılaştık”

Makedonya’ya ikinci ziyareti olduğunu ve ilk gelişinde de çok duygusal anlar yaşadıklarını belirten Çil, “Bu kışta iyi ki gelmişiz dediğimiz, iyi ki Allah bunu bize nasip etmiş dediğimiz birçok olayla karşılaştık. 6 şehir gezdik burada. Bu 6 şehirin her birinde farklı şeyler yaşadık. İnsanların insani ihtiyaçlarının, doğal ihtiyaçlarının karşılanmadığını görünce ve toplumsal olarak bir yardım bilincinin malesef işlenmediğini görünce tabiki üzüntü yaşadık. Fakat bize nasip olduğu için böyle birşey elbette ki sevinç duyduk. Bizim boynumuza “Türkler bize yardıma geldi” diye sarılan, bunu ırk ayrımı olarak değil onların gözünde beklediklerini söyledikleri bir cümleydi bu. Gerçekten insanlar bu beklenti içerisinde. Bizim de onları yalnız bırakmama nasibi de hamda değer” ifadelerini kullandı.

“İnsanların yaptığı bağışları, niyetleri, selamları ve duaları getirmeye geldik”

Bir aile ziyaretinde yaşadığı bir olayı anlatan Şeyma Çil,  “Örnek vermek gerekirse; dünyalar güzeli bir kız. yaşlı bir anne ve baba. Perdesiz pencereden gördük ki koltuğun üstünde birbirlerine sarılmış oturuyorlardı. Çünkü sobaları yoktu, ısınacak birşeyleri yoktu. Biz geldiğimizde yüzleri ve güzleri öyle gülüyorlardı ki. Çünkü artık kış boyunca üşümeyecekler. Yakıcak odunları, sobaları var. Belki de o babanın eşi ve kızının ısınmasından başka bir isteği yoktu. Biz sadece bir vesilesiyiz. Sadece insanların yaptığı bağışları, niyetleri, selamları ve duaları getirmeye geldik. Yalnızca bir vesile olarak bunu yapıyoruz ama biz de bunu bir sadak oalrak görüyoruz. Çünkü Allah bizim günahlarımızı belki temizlemek, ruhumuzu aydınlatmak için bize bu fırsatı veriyor. Bu yüzden de severek hizmet ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

İnsanlara insan olarak yaratılmış olmamızın hamdını hatırlatmak istiyorum diyen Şeyma Çil, “Eğer Allah bizi bir karınca olarak değil, insan olarak yarattıysa, düşünen ve hisseden bir varlık olarak yarattıysa biz bunun sadakasını vermek zorundayız. Sıhhatimizin, lüks içinde yaşamamızın, ki lüks temiz bir bardak su içmektir. Bunu bile bulamayanlar birçok insan var. Evimizde ısınabilmek bu bile lüks. Benim tek söylemek istediğim, tebessümün dahi sadaka olduğu bir dine mensubuz. Bunları hatırlayalım, gülümsememizi kimseden esirgemeyelim. Belki de bir hatır sormamız bile bir insanın ömrüne iyilik katacak. Unutulmadığını hissedecek. Birbirimize destek olalım çünkü biz ümmetiz” diyerek sözlerine son verdi.

Merhamet Yardımlaşma Derneği gönüllüsü Zinnur Emini ise WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu kış yardımı kampanyasını 3. kez gerçekleştirdiklerini söylerken, “2015 yılından itibaren kış kampanyasını birlikte gerçekleştiriyoruz” dedi.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu gönüllüleriyle birlikte birkaç gündür farklı şehirlerde sembolik dağıtımlar gerçekleştirdiklerini kaydeden Emini, “İlk gün Kalkandelen ve köylerinde dağıtımlarımızı gerçekleştirdik. Dün Gostivar ve Kırçova köylerinde dağıtımımız oldu. Bugün başkent Üsküp ve civarında dağtım gerçekleştirdik ve yarın da Kumanova ve köylerinde dağıtımlarımız devam edecek” ifadelerini kullandı.

Read Previous

İsviçre sokakları Türk çözümüyle ‘akıllanacak’

Read Next

Atina’daki ABD Büyükelçiliği’ne Boyalı Saldırı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *