Vulin: Sırbistan’ın yeri AB değil

Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin, ülkesinin Avrupa Birliği’nin (AB) bir parçası olmak istemediğini ve yerinin AB olmadığını ne kadar çabuk kabul ederse o kadar iyi olacağını söyledi.

Ülkesinin AB’ye karşı tavrının duygusal değil rasyonel olduğunu belirten Sırp bakan, son dönemde AB ile Sırbistan arasındaki anlaşmazlıklar hakkında konuştu.

Meselenin Sırbistan’ın AB’yi değil, AB’nin Sırbistan’ı isteyip istemediği olduğuna işaret eden Vulin, “Kosova’nın bağımsızlığını tanımamız,  Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti entitesinin kaldırılması ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar gibi şantajlara maruz kaldığımızı göz önünde bulunduracak olursak bizi istemedikleri sonucuna varabiliriz.” dedi.

Bir birlik olan AB’nin ‘mazide kaldığını’ ifade eden Vulin, siyasi bağımsızlıklarını kaybeden AB üyesi ülkelerin, devlet olmaktan çıkıp birer bölge haline geldiklerini savundu.

Vulin, yeni üyelerle ilgili nihai kararların, AB ülkelerinin parlamentoları tarafından alındığını anımsatarak, Hırvatistan’ın, Sırbistan’ın AB üyeliğini onaylamayacağını düşündüğünü belirtti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Portekiz’den Kosova’ya vize desteği

Read Next

İnsan Hakları Gözlemevi: Yunan hükümeti, yasaları çiğniyor ve AB de rıza gösteriyor