Vulin: “Sırbistan’ın AB yolunu Hırvatistan belirliyorsa geri dönmek en iyisi”

Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin, ülkesinin Avrupa Birliğine (AB) üyelik sürecini, AB üyesi komşu ülke Hırvatistan belirliyorsa bu süreçten vazgeçmenin en iyisi olacağını söyledi. 

Vulin, Hırvat yetkililerin, Belgrad’daki Temyiz Mahkemesinin, Petrovacka Sokağı’ndaki Sırp mültecileri bombalayan Hırvat askerlerine yönelik iddianemeyi kabul etmesi üzerine, Sırbisitan’ın AB üyelik sürecini etkileyeceğine ilişkin açıklamalarını eleştirdi.

AB’nin, Sırbistan’ın davadan vazgeçmesinin üyelik sürecine etki edip etmeyeceği konusuna açıklık getirmesi gerektiğini savunan Vulin, “AB’de Sırplara yönelik suçlara müsaade edilip edilmeyeceğini, Avrupa değerlerinin, Kosova’nın bağımsızlığını tanımak, Sırp Cumhuriyeti entitesini kaldırmak ve Rusya’ya yönelik yaptırım uygulamaktan ibaret olup olmadığını anlamamız gerekiyor.” diye konuştu.

Sırp bakan, “Sırbistan’ın AB yolunu Hırvatistan belirliyorsa geri dönmek en iyisi.” dedi.

Belgrad Temyiz Mahkemesinin, Fırtına Harekatı kapsamında gerçekleştirilen bombardımana ilişkin iddianameyi kabul etmesi Hırvat yetkililerin tepkisine neden oldu.

Hırvatistan Meclis Başkanı Gordan Jandrokovic, ülkesinin bu tip olayları hoşgörüyle karşılamayacağını belirterek, Sırbistan’ın AB üyelik sürecini koz olarak kullanacaklarını ifade etmişti.

Jandrokovic, “Sırbistan AB üyesi olmak istiyorsa Avrupa’ya yaraşır şekilde davranmalı. Hedefinin Rusya mı yoksa Batı mı olduğuna karar vermeli.” şeklinde konuşmuştu.

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic ise Jandrokovic’in bu sözlerini, Hırvat yetkililerin, Sırbistan’ın AB üyeliğini engelleyeceklerine yönelik açık bir tehdit olarak değerlendirmişti.

Balkan News

Read Previous

Kosova’da turist sayısı arttı

Read Next

Arnavutluk’ta askeri tesise girmeye çalışan 3 kişi hakkında soruşturma