Vulin: Kurti, Brüksel’e anlaşmamak ve şiddete kılıf uydurmak için gidiyor

Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin, Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin Brüksel’deki görüşmeye ‘anlaşmamak ve şiddete kılıf uydurmak için’ gideceğini söyledi.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kurti’nin, ‘Batı’nın Sırbistan’ın oyun oynamasına izin vermesi durumunda Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin devam edeceği’ yönündeki açıklamasına tepki gösterildi.

Açıklamada, “En zoru duymak istemeyene laf anlatmak. Belli ki Kurti, Brüksel’e anlaşmamak ve Kosova’daki Sırplar’a yönelik şiddete, 1244 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı ve Brüksel Anlaşmasına uyulmamasına kılıf uydurmak için gidiyor.” ifadelerine yer verildi.

Sırp bakan, Batı’nın, Yugoslavya’ya saldırarak, geçici olarak BM yönetiminde bulunan bölgeden devlet yapmaya çalıştığını ancak bu hedeflerine ulaşamadığını anımsatarak, “Umarım eşit derecede çaba sarf edip korudukları kişinin müzakerelere katılmasını ve çatışmalara neden olacak davranışlardan uzak durmasını sağlarlar.” dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in Brüksel’e Kosova’daki Sırpların haklarını savunmak ve Balkanlar’da barışı muhafaza etmek için gideceğini vurgulayan Vulin, Kurti’nin aynı şeyi istediğinden emin olmadığını sözlerine ekledi.  

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Sırbistan’da LGBT karşıtı büyük yürüyüş

Read Next

“Sırbistan’da madalyalar almak istiyoruz”