Vucic’ten “Kosova’da felaket” uyarısı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’nın kuzeyinde güvenliği Kosova polisi yerine uluslararası güçlerin sağlaması gerektiğini ileri sürdü. 

NATO’nun “Priştine’nin çatışma çıkarmasını engelleyeceğini umduğunu” ifade eden Vucic, Amerikalıların akıllı davranmaması halinde Kosova’da bir felaket yaşanabileceğini iddia etti. 

Köşeye sıkıştırılan Sırplara başka şans bırakılmadığını söyleyen Vucic, çatışmanın Amerikalılar dahil hiç kimsenin işine gelmeyeceğini ifade etti. Vucic, Amerikalıların “yeterince akıllı hareket etmesi” ve ülkenin kuzeyinde güvenliği “Arnavut kurumları” yerine KFOR, UNMIK ve EULEX’in sağlaması halinde böyle bir durum yaşanmayacağını söyledi.

Vucic, aksi takdirde Sırpların Brüksel anlaşmasına uymayan Priştine yönetimine artık tahammül etmeyeceklerini iddia etti.

“Kosova’da tektonik değişiklikler yaşanıyor”

Sırp Pink televizyonuna konuşan Sırbistan lideri, Kosovalı Sırpların boykot kararının tarihi olduğunu ve Kosova’da tektonik değişiklikler yaşandığını söyledi.  

Kosovalı Sırpların kendi direktifleriyle hareket ettikleri iddiasını da reddeden Vucic, şimdiye kadar en az 20 defa Sırpların Kosova kurumlarından çekilmesini bizzat engellediğini iddia etti.

Kosova’daki en büyük Sırp partisi konumundaki Sırp Listesi lideri Goran Rakiç, Sırp Belediyeler Birliği kurulana dek Kosova kurumlarına dönmeyeceklerini açıklamıştı.

Pazar günü binlerce Kosovalı Sırp, ülkenin kuzeyindeki Mitrovitsa’da sokağa çıkarak Kosova yönetiminin Sırbistan makamları tarafından verilen plakaları yasaklama kararını protesto etti.

Kosovalı yetkililer, ülkede Sırp Belediyeler Birliği gibi bir yapılanmanın Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti entitesine benzeyeceğini ve ülkeyi “Bosnalaştıracağını” savunuyor. Kosova liderleri, Vucic’in Sırp Belediyeler Birliği talebine yönelik son açıklamalarında Sırbistan’a Kosova’ya müdahil olmak yerine kendi ülkesinde Macar veya Boşnak Belediyeler Birliği kurma çağrısında bulunmuşlardı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan’da askeri üste çıkan yangın kontrol altına alınamıyor

Read Next

Akaryakıtta fiyatlar güncellendi