Vuçiç’ten Kosova liderlerini kızdıracak sözler

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, Sırp İlerleme Partisi’nin (SNS) seçim kampanyası kapsamında geldiği Kosova’da Sırp nüfusun yoğun olarak yaşadığı Kuzey Mitrovica, Leposavic ve Zubin Potok’u ziyaret etti. Vucic, Zubin Potok’taki parti mitinginde yaptığı konuşmada, AB’nin arabuluculuğunda Kosova hükümeti ile yürüttükleri diyalog sürecinin kolay olmadığını belirterek, Sırbistan’ın akıllı politikalar yürüttüğünü ve gereksiz çatışmalara girmediğini ifade etti.

Arnavutlar ile konuşmak için akıllı politikalara ihtiyaç duyduklarını aktaran Vucic, “Ancak savunduğumuz değerleri, bizim olanı ve vazgeçmeyeceğimiz şeylerin ne olduğunu her zaman bilmemiz gerek.” diye konuştu. Vucic, Belgrad yönetiminin tüm diğer Sırplar için olduğu gibi Kosova’da yaşayan Sırplar için de mücadele edeceğini ifade ederek, “Sadece gelişmiş ve saygın bir Sırbistan, Kosova’daki Sırp halkını koruyabilir.” ifadesini kullandı.

Sırbistan hükümetine bağlı Kosova ve Metohiya Ofisi Direktörü Marko Djuric de Sırbistan’ın ne Doğu’ya ne de Batı’ya sırtını dönmemesi gerektiğini vurgulayarak, herkesin Sırbistan için mücadele etmesi gerektiğini ifade etti. Vucic, günübirlik ziyareti kapsamında ayrıca Kuzey Mitrovica’daki sağlık merkezi bünyesindeki yenilenen onkoloji servisinin açılışını yaptı, Leposavic’deki Trepçe madenlerini ziyaret etti.

Kosova’nın kuzey bölgesine yaptığı ziyaret sırasında Vucic’e Sırbistan hükümetinden bazı bakanların yanı sıra Kosova hükümetindeki Sırp bakanlar da eşlik etti. Sırbistan’da erken genel seçim 24 Nisan’da yapılacak. Vuçiç Trepçe maden ocaklarının Sırbistan’a ait olduğunu ve bu konunun diyalog çerçevesinde Brüksel görüşmelerinde masaya yatıralacağını kaydetti.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Demokratik Bütünleşme Birliği’nin yeni bakan ve bakan yardımcıları kim olacak?

Read Next

Azerbaycan, Ermeni komuta karargahını imha etti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *