Vucic’ten Bosnalı Sırplara güvence: Asla izolasyon olmayacak

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde hiç kimse aleyhinde yaptırım uygulanmasını desteklemediğini söyledi.

Vucic, Sırbistan’ın Bosna’daki savaş döneminde bir süre uygulamaya koyduğu sınır kapama tedbirinin bir daha asla tekrarlanmayacağını ve Bosnalı Sırpların asla izole edilmeyeceğini söyledi.

Bosna Hersek ve Sırbistan arasındaki sınır bölgesi boyunca uzanan Drina nehrine gönderme yapan Vucic, “Artık asla Drina’da izolasyon olmayacak” diye konuştu.

Sırbistan’ın Sırp Cumhuriyeti’nden kimseye karşı yaptırım kararı almayacağını açıklayan Vucic, “Sırp Cumhuriyeti yönetimine de 20 sene önce olduğu gibi muamele etmeyeceğiz. Benim teklifim bu ve karar hükümete ait. Fakat Cumhurbaşkanı olarak, benim için böyle yaptırım kararları alınsa bile yok hükmündedir” diye konuştu.

Sırbistan’ın savaş suçlusu eski Cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç, Bosna’da savaşın devam ettiği 1994’de Bosnalı Sırpları barış anlaşması imzalamaya zorlamak gayesiyle Bosna Hersek sınırından insani yardım dışında her şeyin geçişini yasaklama kararı almıştı.

Fakat uluslararası gözlemcilerin sınırda görev yapmasına izin verilmemiş ve Belgrad’ın Bosnalı Sırplara yönelik göstermelik izolasyonu, Drina nehri üzerinden kaçak olarak yapılan silah ve malzeme sevkiyatına engel olmamıştı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kun Agüero gözyaşlarıyla futbolu bıraktı

Read Next

Yunanistan’a girişte Kovid-19 testi istenecek