Vucic: “ZSO kurulana kadar Brüksel’e ancak turistik amaçlı giderim”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova ile ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla AB arabuluculuğunda imzalanan Brüksel Anlaşmasının hükümlerinden biri olan Sırp Belediyeler Birliği (ZSO) kurulana kadar, Brüksel’e ancak turistik amaçlı gideceğini açıkladı. 

Kursumlija’da bir otel açılışına katılan Vucic, Fransız-Alman önerisini hayata geçirmek amacıyla kendisi ile Kosova Başbakanı Albin Kurti’yi Brüksel’e davet eden AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e cevap verdi.

Kendisinin anlaşmadan asla kaçmadığını belirten Vucic, “ZSO’nun kurulması şartını ikinci plana atmamı bekliyorlarsa beni oraya çağırmasınlar. ZSO kurulana kadar Brüksel’e ancak turistik amaçlı giderim.” dedi. 

Sırbistan’ın ülkedeki azınlıklar için ZSO gibi bir birlik kurmadığına dikkati çeken Kurti’nin açıklamalarını eleştiren Vucic, bunun saçmalık olduğunu söyledi.

Sırp lider, Kurti’nin Kosova’yı, Sırbistan devleti ve anayasal düzeniyle bir tutmaya çalıştığını anımsatarak, iki ülke arasındaki diyaloğun nedeninin de Kosova ile Sırbistan arasındaki fark nedeniyle sürdürüldüğünü ifade etti.

Kosova Başbakanı Kurti, AB’nin Kosova-Sırbistan Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak ile yaptığı görüşmenin ardından Fransız-Alman önerisini kabul ettiğini açıklamıştı.

Balkan News

Read Previous

Pacolli, Türkiye’deki deprem çocukları için fon kurdu

Read Next

NATO Türkiye’ye barınma tesisleri gönderiyor